Ananaslar Hakkında Daha Önce Bilmediğiniz 5 Gerçek

Ananaslar Hakkında Daha Önce Bilmediğiniz 5 Gerçek

Küçük bir bilgi: birçok insanın düşündüğünün aksine ananaslar yerde yetişmektedir, ağaçlarda değil.

Ananaslar hakkında zaten bilmediğimiz ne söylenebilir ki? Görünen o ki, birçok şey söylenebilinir. Onların lezzetli tatlarından sağlığımıza şaşırtıcı faydalarına kadar konuşmak için birçok şey bulabiliriz. Hemen aşağıda tropik dostlarımız hakkında büyük ihtimalle daha önceden bilmediğiniz 5 farklı madde bulunmaktadır.

Ananaslar ağzınızı yer. Ya da onun gibi bir şey.

Ananaslar ağzınızı yer. Ya da onun gibi bir şey

Bekleyin bir dakika, izin verin önce açıklayalım.

Ananas yerken dilinizin üzerinde ve ağzınızın üst kısmında garip bir his hissetmeniz çok yaygın bir deneyimdir. Bunun sebebi ananasların bromelayin adında bir bitki protaz enzimine sahip olmalarıdır. Bromelayin onaylanmış bir anti enflamatuar tedavisidir ama ağzınızın etrafındaki hassas cilt ile temasa geçtiğinde proteinlerin parçalanmasına neden olmaktadır ki bu da ağzınızdaki hisse sebebiyet verir.

Yani ananaslar gerçekten de ağzımızı yiyor mu? Eğer teknik ve birazda inek gibi konuşmak gerekiyorsa, evet, bir bakıma öyle. Ama bunda kafayı yiyecek herhangi bir durum bulunmuyor.

 

Ananasların yemediğiniz kısımları aslında ananasın tüm faydalı kısımlarını içeriyor.

Ananasların yemediğiniz kısımları aslında ananasın tüm faydalı kısımlarını içeriyor.

Ben buna içerim!

Ananasın kestiğiniz ve yemediğiniz tüm parçaları olan kabuğu, orta kısmı ve uçları çok yararlıdır. Bu kısımlar alkol, sirke ve hayvan yemi yapımında kullanılırlar. Ananasın orta kısmı et suyu, balık veya tavuk suyu pişirilmesinde kullanılır ve ananasın kabukları ise meyve suyu, kâğıt ve araba spreyleri yapımında kullanılmaktadır.


Olgunlaşmamış ananaslar zehirli olabilirler.

Olgunlaşmamış ananaslar zehirli olabilirler.

Ne kadar da güzel bir cildin var.

Diğer meyvelerin aksine ananaslar toplandıktan sonra düzgün bir biçimde olgunlaşmazlar. Olgunlaşmamış ananaslar sadece kötü bir tada sahip olmazlar aynı zamanda zehirli de olabilirler. Bunları yemek boğaz tahrişine ve güçlü bir müshil etkisine yol açar. İyi haber ise ticari amaçlarla satılan birçok ananas çoğunlukla olgunlaşmış ananaslardır yani endişelenmeniz için herhangi bir sebep yoktur.


Kum ile karıştırılmış ananas suyu harika bir temizleme solüsyonu oluşturur.

Kum ile karıştırılmış ananas suyu harika bir temizleme solüsyonu oluşturur

Güzel şey ise her yerde kum bulabilirsiniz.

Bu sebepten ötürü ananaslar tüm tarih boyunca uzun tekne gezintileri sırasında çok yararlı olmuşlardır. Eğer ananas suyunu kum ile karıştırırsanız tekne güverteleri, pala bıçakları veya tekneye sizi tehlikeli gösterebilecek ne getirdiyseniz onları temizlemek için harika bir karışım elde edersiniz. Oh bu arada bir zamanlar ananaslar iskorpit hastalığını engellemek için de yenmekteydi.


Bir ananasın olgunlaşması 2-3 sene sürmektedir.

Bir ananasın olgunlaşması 2-3 sene sürmektedir.

Hey ananas sen gerçekten de olgunsun. Ben senin bir yaşından daha büyük olduğunu düşünmüştüm.

Bunun hakkında bir saniye düşünün. Lisenizi bitirebileceğiniz bir zamanın yarısında veya dedelerinizden “benim zamanımda şu şöyleydi” hikâyeleri dinleyeceğiniz bir zaman diliminde bir ananas bitkisi tek bir ananas vermektedir. Sadece bir tane. Lezzetli, sağlıklı ve C vitamini dolu olan bir şeyi yaratmak için çok fazla zaman gerekiyor.


Bonus Ananas Gerçeği: Klasik film Scarface’in televizyon versiyonunda Al Pacino’nın küfürlü diyaloglarında bazı kelimeler yerine “ananas” kelimesi dublaj yapılmıştır.

Klasik film Scarface'in televizyon versiyonunda Al Pacino'nın küfürlü diyaloglarında bazı kelimeler yerine "ananas" kelimesi dublaj yapılmıştır

Bunu kontrol edebilmek için filmin bir tekrar televizyonda gösterilmesini beklemeniz gerekecektir ama bize güvenin, bu gerçek.

 

Facebook Yorum

X