Balkabakları Hakkında Öğrenince Şaşırcağınız 7 Şey

Balkabakları Hakkında Öğrenince Şaşırcağınız 7 Şey

Bir şekilde balkabağı baharatlı latte o meşhur nostaljik Şükran gününün habercisi olarak bu yusyuvarlak meyvenin konumunu ele geçirmiş durumdadır. Hem de biraz haksız bir biçimde de birçok balkabağı baharatlı latte çok az miktarda balkabağı içermektedir.

Gerçek hikâye!

Haydi, kendimizi hiçbir yanlış yapmayan bu keyifli kabaklara bir kez daha tanıtalım ve daha önceden bilmediğiniz balkabakları hakkında yedi gerçek ile onlara hak ettikleri saygıyı gösterelim. Ve evet, bizim bildiğimiz balkabakları teknik olarak normal kabaklardır.

Amerika her yıl çoğunluğu Illinois’te olmak üzere 1,5 milyon ton balkabağı üretmektedir.

Amerika her yıl çoğunluğu Illinois'te olmak üzere 1,5 milyon ton balkabağı üretmektedir.

Balkabakları; ayrıca gelişmemiş bataklık yakamozu (Jack O’ Lanterns) olarak da bilinirler.

Her eyalet en azından bir farklı balkabağı çeşidi yetiştirir ama Amerika’nın balkabağı tarlarının %95’i Peoria, Illinois’te 90 kilometrelik bir alanda yetişmektedir. Illinois’in balkabaklarının çoğu şeker balkabağıdır ve Morton’daki Libby fabrikasında işlenip, konservelenirler. Diğer eyaletlerdeki balkabakları ise çoğunlukla oyma için daha uygun olan tarla balkabakları olarak kalırlar.

Amerikalılar sömürge döneminden beri balkabağı birası yapmaktadır.

Amerikalılar sömürge döneminden beri balkabağı birası yapmaktadır.

Dışarıda bir yerlerde 400 farklı çeşitten daha fazla balkabağı birası var.

Amerikan yerlileri besin kaynaklarının öncelikli gıdası olarak balkabağı yetiştirirlerdi ve bunu diğer topluluklarla da paylaştılar. İlk zamanlardaki yerleşimciler bu tavsiyelerine kulak verdi ve balkabaklarını çorbalardan koca karı ilaçlarına kadar her şeye koydular. Niçin birada dursunlar ki?

Doğal olarak vatansever balkabakları satın alabilirsiniz.

Doğal olarak vatansever balkabakları satın alabilirsiniz.

Tüm sonbahar boyunca vatansever ol.

Olgun balkabakları geniş bir renk çeşidine sahiptir ve en dikkat çekici renkler ise kırmızı, beyaz ve mavidir. Son renk tonları ne olursa olsun tüm balkabağı çeşitleri yeşil olarak büyümeye başlar.

Balkabağının yüzde doksanı sudur.

Balkabağının yüzde doksanı sudur.

Tamamen suyun ağırlıdır!

Karpuz kardeşleri gibi balkabakları ağırlıklarının ve içeriğinin büyük bir çoğunluğunu suya borçludur. Geriye kalan yüzde 10’luk dilimin her bir bardağı ise garip bir şekilde iki gün boyunca size yetecek A vitamini ile doludur.

Çinliler balkabaklarının altın renklerine sahip olmak için dünyanın enerjisini içine çektiklerine inanmaktadır.

inliler balkabaklarının altın renklerine sahip olmak için dünyanın enerjisini içine çektiklerine inanmaktadır.

Dünyanın enerjisi karnınızda!

Çin yılda yaklaşık 7 milyon ton balkabağı üretimiyle dünyanın en çok balkabağı üreten ülkesidir bu yüzden onların bu işi ciddiye aldığını düşünmeye başlasanız iyi olur. Balkabakları birçok Çin yeni yıl yemeğinde refahı ve yıldızı temsil etmektedir. Kültürlerini derince yerleşmiştir ve su kabakları da eğer garip bir hediye arıyorsanız doğurganlık simgeleri olarak hediye edilmektedir.

Balkabağı asmaları çiçek açabilirler.

Balkabağı asmaları çiçek açabilirler.

TÜM çiçekleri yiyin!

Akdeniz mutfağı yaratıcı bir şekilde henüz çiçek açmamış kabak çiçeklerini sebze olarak kullanır. Ispanağın tatlı versiyonu olarak kullanılan bu çiçekler tek başına pişirildiği gibi ayrıca her türlü lezzetli içerikle de dolma da yapılır (genellikle peynir).

Dünyanın en büyük balkabağı Toyota Yaris ile aynı ağırlığa sahiptir.

Dünyanın en büyük balkabağı Toyota Yaris ile aynı ağırlığa sahiptir

Ayrıca 1,5L 4 çekerli motor hayalleriniz için tam mükemmel bir seçim olurdu. Ama doğa ana bunu balkabaklarına koymamış.1 ton 53 kg ile İsviçre’de yetiştirilmiş balkabağı 2014 Avrupa Balkabağı Ağırsıklet Şampiyonasında birinci olmuştur. Balkabağının kilometresi hakkında bir söz söylememize gerek bile yok.

 

Facebook Yorum

X