Bir Kez Yedikten Sonra Yetiştirebileceğiniz 10 Sebze ve Bitki

Bir Kez Yedikten Sonra Yetiştirebileceğiniz 10 Sebze ve Bitki

Yemek yaparken çok sık kullandığım, onlardan çok fazla satın alamayacağım bazı malzemeler var ve bunların çoğu yetiştirilebilinmektedir. Soğanlar, sarımsak ve taze otlar birçok yemekte sürekli kullanılmaktadır ve ucuz olabilirler ama bunları günlük olarak kullandığınızda harcadığınız tutar bir hayli fazla olabilir.Bazı gıdalar artık hurdalar içerisinde evde yeniden yetiştirebileceğini kadar kolaydırlar ve bunlardan bazıları mutfak tezgâhınızın üzerinde bile yetiştirilebilinir. İşte bir kez satın aldıktan sonra sonsuza kadar yeniden yetiştirebileceğiniz 10 sebze ve bitki.

1. Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak filizlendiğinde küçük yeşil çıktılar yemekte pişirilmeyecek kadar acıdırlar. Filizlenen sarımsakları çöpe atmak yerine onları içinde biraz su olan bir bardağa koyabilir ve sarımsak yetiştirebilirsiniz. Sarımsak filizlerinin sarımsak dişlerine kıyasla çok daha hafif bir lezzeti vardır ve salatalar ve makarnalarda garnitür olarak harikadırlar.

2. Havuç Yeşillikleri
Havuç Yeşillikleri

Genellikle kesip attığınız havucun uçlarını eğer çok az bir su olan bir kabın içerisine koyarsanız havuç yeşillikleri yetiştirirsiniz. Kabı iyi ışık alan bir pencere pervazına yerleştirin ve garnitür olarak veya salatalarda kullanabileceğiniz havuç uçlarınız olacaktır.

3. Fesleğen

Fesleğen

Birkaç fesleğen tutamını 4 cm suyun içerisinde kalacak şekilde bir bardağa yerleştirin ve bardağı doğrudan güneş ışığı alabilecek bir yere koyun. Kökler 2 cm uzunluğa ulaştıkları zaman fesleğenleri saksılara ekebilir ve tam bir fesleğen bitkisi yetiştirebilirsiniz.

4. Taze Soğan

Taze Soğan

5 gün gibi çok kısa bir süre içerisinde tamamen bir taze soğanı (veya yeşil soğan) bir hurda içerisinde yetiştirebilirsiniz. Yarım santim boyutunda kökünü bırakın ve onları içinde çok az su olan küçük bir bardak içerisine yerleştirin. Birkaç gün içerisinde yeni taze soğanlarınız olacaktır.

5. Marul

marul

Eğer marulun başında bir kök bulunuyorsa bu hala bozulmadığı anlamına gelmektedir. Marulun altını yarım santim su olan bu kaba yerleştirin ve kabı pencere önüne koyun. 2 hafta içerisinde yeni yapraklar görmeye başlayacaksınızdır ve 3 ila 4 hafta içerisinde tamamen büyümüş olacaklardır.

6. Çin Lahanası

Çin Lahanası

Aynı marul gibi Çin lahanası da kökleri suya yerleştirilip, iyi ışık alan bir yerde yeniden yetiştirilebilinir. Bir veya iki hafta içerisinde içinde toprak olan bir saksıya taşıyabilirsiniz ve yeni bir lahana yetiştirebilirsiniz.

7. Soğan

 Soğan

Soğanın ucundan çıkmış olan kökünü bir saksıya veya doğrudan dışarıdaki bir toprağa yeniden yetiştirmek için ekin. Onları erken hasat ederek dilerseniz taze soğan elde edebilirsiniz veya soğanın tam olarak gelişmesini bekleyerek normal soğan hasat edebilirsiniz.

8. Zencefil

zencefil

Aynı soğanda olduğu gibi zencefil kökü de yeniden yetiştirilmek üzere toprağa ekilebilinir ancak süreç çok daha uzun olacaktır. Filizlenmesi birkaç ay sürebilir ve yaklaşık 8 ila 10 ay içerisinde tam olarak büyümüş bir şekilde hasat edilebilinir.

9. Mantar

mantar

Mantar saplarını biraz gübre veya kullanılmış kahve telvesi ile birlikte toprağa ekin ve tercihen geceleri serin olacak nemli bir ortamda muhafaza edin. Onları yetiştirmek biraz zorlu olabilir ve birkaç gün içerisinde yeni filizler ya boy gösterecektir ya da mantarlar çürüyecektir.

10. Kişniş

Kişniş

Fesleğende olduğu gibi kişniş gövdelerini bir bardak suyun içerisine koyarak köklerini büyütebilirsiniz. Kökler bir kez yeterli uzunluğa ulaştıktan sonra artık saksıya ekebilirsiniz. Birkaç hafta içerisinde yeni dalları çıkmaya başlayacaktır ve birkaç ay içerisinde tam bir bitkiniz olacaktır.

 

 

Facebook Yorum

X