Bol Lif İçeren Diyet Dostu 12 Yiyecek

Bol Lif İçeren Diyet Dostu 12 Yiyecek

Diyete başlayacaksanız ilk olarak kendinize bol lifli gıdalardan oluşan bir liste hazırlamalınız.Bizde diyet konusunda size faydalı olabileceğiniz düşündüğümüz lifli yiyecekler ve lifin yararları konusunda araştırmalar yapmayı yeğlemeliyiz.

Lif nedir, Ve Ne işe yarar?

Lif nedir, Ve Ne işe yarar?

Baklagil, sebze ve meyvede bol oranda bulunan Lifin ana kaynağı, olan bitki hücre duvarı ve deposu olan  polisakkaritlerdir. Kısaca lifler, tam bir diyet dostudur. Çünkü sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Bağırsaklarda doğal bir rahatlama sağlar. Ayrıca tokluk hissi yaratarak çok fazla yemek yeme isteğini durdurduğundan sizi  sağlıklı beslenmeye yönlendirir

Hangi Yiyeceklerde Daha Çok Lif Bulunur?

-

Lif, sadece tam tahıllı gıdalarda bulunmaz. Günlük olarak tükettiğimiz pek çok yiyecek life bulunur. Gün içinde  tükettiğimiz ve günlük lif tüketiminize katkıda bulunacak olan lifli gıdalar şöyle:

Badem

badem

Kuruyemişlerin sarasında esaslı bir yere sahip olan bir avuç bademde 3 gram lif bulunur. Kalori bazında yüksek  olan badem aslında bir o kadarda iyi bir ara öğündür.

Armut

armut

Lifli yapısı  ile sizi   rahatlatan, orta boy bir armut 5.5 gram lif içerir.

Bezelye

bezelye

Çiğ ya da pişmiş. yemeniz hiç fark etmez. Lif bakımından bir hayli zengin olan bezelyenin porsiyonunda 16.3 gram lif vardır.

Brokoli

brokoli

Her çok lezzetli olan brokolinin bir porsiyonunda 5.1 gram kadar lif bulunur.

Elma

elma

En az brokoli kadar zengin lif içeren  orta boy bir elma 4.4 gram lif içerir Ayrıca  cildi yenileyerek cilde, tazelik veririr.

Ahududu

ahududu

Küçücük lezzetli ama marifeti oldukça büyük olan ahududunun bir tabağında ü3 günlük lif ihtiyacını karşılayacak miktarda lif vardır. Aynı vücuttan zamanda toksinlerin yok edilmesine yardımcı olur.

Enginar

enginar

Sebze kategorisinde son özel bir yeri olan karaciğer dostu sağlıklı besin  enginar lif bakımından epeyce zengindir. Şöyle ki; bir orta boy bir enginar 10.3 gram lif bulunur

Bulgur

bulgur

Bulgurun bir porsiyonda yaklaşık 3.5 gram lifbulunur..

Taze fasulye

taze-fasulye

Yeşilliğiyle ile hem protein hem de lif deposu olan taze fasulyenin  Yarım porsiyonunda  10 gram lif vardır.

Mercimek

mercimek

Hiç ummadığınız şekilde  lif veren bir önemli bir bakliyattır mercimek. Bir porsiyonda 16 gram lif vardır. Aynı zamanda vitamin bakımından da zengindir.

Mısır

misir

Patlamış ya da haşlama. Yaz mevsiminin birincil besinlerinden biri olan  mısır mısırda da yaklaşık 2 gram lif vardır.

Avokado

Faydaları saymakla bitmeyen meyvelerinden biri olan avokado, adeta bir lif, deposudur. Bütün bir avokado ise 10 gram lif içerir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet listesi hazırlamak isteyen bu 12 gıdadan en az 1 tanesini diyet listenize dahil olursanız  kolaylıkla zayıflayabilirsiniz.

Facebook Yorum

X