Mikrodalgalar Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Mikrodalgalar Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Amerikan hanelerinin yüzde doksanından fazlasında mikrodalga bulunmaktadır ancak her ne kadar çok işe yarayan bir ev aleti olsa da eski inançlar ve genellikle üniversite öğrencilerinin fazla kullanımından dolayı gerektiği kadar itibarı görmemektedir.İşte mikrodalganın çekiciliğinin niçin küçük bir muamma olduğunu gösteren yedi neden.

 

Mikrodalga Yanlışlıkla 1940'larda İcat Edilmiştir

“Ups tatlım Sanırım pastırma pişirdim!”Magnetronlar üzerinde çalışmak için aktif bir radar takımının önünde dururken Percy Spencer cebindeki çikolatanın eridiğini fark etti. Radar tüp tasarımcısı meraklı Spencer bir deney yapma kararı aldı. Sonucunda büyük bir kolaylıkla et yemeklerini yeniden ısıtabildiğimiz bir metal kutu içinde yüksek yoğunluklu bir elektromanyetik alan oluşturdu.

 

Patlamış Mısır Mikrodalgada Test Edilen İlk Gıdadır

Patlamış Mısır Mikrodalgada Test Edilen İlk Gıdadır

Bugün bile mikrodalgadaki patlamış mısır bir harika.Mikrodalga olarak bilinen büyülü kutuları yaptıktan sonra doğal olarak Spencer bunu test etmek zorunda kaldı ve ilk seçimi için daha mükemmel bir tercih bulamazdı; patlamış mısır. Bu harika ve zıplayan bir başarıyı getirdi.

 

mikrodalgada yumurta

Üzgün yumurta.Ertesi gün Spencer ikinci gıda tercihini denedi; bir yumurta. Yumurta patladı ama yeni makinenin harikulade gücünü seyretmek için hayretle yüzünü kutunun çok yakınına yaklaştıran mühendis bunu yapmadan hemen önce patladı. Aslında bu harika bir şaka olabilirdi.

 

İlk Mikrodalgalar 5,000$ Ederindeydi

İlk Mikrodalgalar 5,000$ Ederindeydi

“Günde sadece 3,60$’a!… Birçok, birçok günde…””Radarange” olarak adlandırılan makine bugünkü bildiğimiz makinelere kıyasla şaşırılmayacak bir biçimde büyük robotik bir canavardı. 340 kilogramdı ve yaklaşık 1,80 metre boyundaydı. İlk mikrodalga fırın 5,000$’a satıldı (bugünkü enflasyona göre 52,628$). Ayrıca tüm bir patatesi 30 saniyede pişirebilecek kadar bugünkü mikrodalga fırınlardan çok daha güçlüydü.

 

İlk Çıktığında Kimse Satın Almak İstemedi

İlk Çıktığında Kimse Satın Almak İstemedi

“Sanırım artık kendimi asacağım. Harika”Bir kez tüketici kullanımı için boyutları küçüldükten sonra insanlar bu uzay çağı teknolojisi için koşarak geldiler. Veya gelmediler.Spencer’ın büyükbabası Rod’a göre “Mikrodalga fırın aslında Raytheon’ın en büyük ticari başarısızlığı olarak bilinmektedir ve bunun sebebi ise diğer birçok başarısızlık gibi teknoloji harikaydı ama pazarı anlamamışlardı.”

 

Plastikle Çevrili Gıdaları Mikrodalgada Isıtmak Kansere Neden Olabilir; Ama Olmayabilir De

Plastikle Çevrili Gıdaları Mikrodalgada Isıtmak Kansere Neden Olabilir; Ama Olmayabilir De

Size Angry Birds’leri mikrodalga fırında ısıtmaktan kaçınmanız gerektiğini söylemeli miyiz?Mikrodalgaların içerisine plastik yerleştirmek nadiren iyi fikirdir çünkü ısınma başladığı zaman kimyasallar gıdalara bulaşmaktadır. 2011 Çevre Sağlığı Perspektifleri çalışmasında BPA içermeyen plastiklerin bile kansere neden olan östrojenik kimyasallar sızdırdığı ortaya çıkarılmıştır.Ancak şunu da unutmamak gerekirdi mikrodalgalar kansere neden olan radyasyona sahip değildirler veya kapağını açtıktan sonra hava ile birlikte radyasyon yayılmamaktadır. Bu yüzden sizin için yemeklerinizi ısıtırken, mikrodalganın önünde durmaktan çekinmeyin.

 

Besinler Mikrodalgada Değişebilirler Ama Azalmazlar

Besinler Mikrodalgada Değişebilirler Ama Azalmazlar

Mikrodalgaların diyet olayına dâhil olup, olmadığını bilmiyorum ama ben varım.Mikrodalgalar yemeklerinizi daha sağlıklı bir hale getirir. Yale Üniversitesi Önleme Araştırma Merkezi David Katz, “Beslenme seviyeleri açısından yemekleri mikrodalgalamanın herhangi bir zararı yoktur” demektedir. Vitaminler ve omega-3 yağ asitleri gibi bazı gıda parçacıkları ısı sayesinde akut reaksiyona girebilir ama hala canlı kalırlar. Mikrodalgada sebze pişirmek geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha iyi bile sayılabilinir. Sebzeleri geleneksel olarak pişirirken, içlerindeki besinler kullanılan suya karışabilir ama mikrodalga içerisinde daha az su kullandığınızdan dolayı yemekler diğer pişirme yöntemlerine kıyasla daha sağlıklı kalır.

 

İnce veya Keskin Olmadığı Sürece Mikrodalga İçerisinde Metal Kabul Edilebilinir

İnce veya Keskin Olmadığı Sürece Mikrodalga İçerisinde Metal Kabul Edilebilinir

Peki ya bir poşet dolusu çivi? Bir poşet dolusu çivi güvenli midir?Bazı amanlar mikrodalganızın içerisinde metal bulundurmanın evinizi havaya uçuracağını düşünebilirsiniz. Durum böyle değildir. Aksine içerisine koyacağınız metalin türüne göre değişkenlik gösterir.Gördüğünüz gibi mikrodalga radyasyonu cihazın içerisinde oradan oraya sekerek metalin elektronlarını çekmektedir. Çatal gibi bir çıkmaza veya alüminyum folyo gibi ilginç bir nesneye takılırlarsa havada karmakarışık bir şekilde gezdikleri negatif yüklü bir yoğunlaştırılmış alan oluştururlar. Kalın, düz metal parçaları daha yavaş ısınır bu yüzden aslında çok da tehlikeli değildirler çünkü mikrodalganın kendi duvarları gibi işleve sahip olurlar.Seramik veya cam gibi maddelerden yapılmış malzemeler o frekansta radyo dalgalarını absorbe etmezler bu yüzden ısındıkları zaman patlamak için yeterli bir hacme sahip değildirler.

Facebook Yorum

X