Mısır Hakkında Bilmediğiniz 8 Şey

Mısır Hakkında Bilmediğiniz 8 Şey

Gökkuşağının tüm renkleri. Tamam, belki hepsi değil ama birçoğu.

Şu bir gerçek ki, harika bir uyku tulumu olurlar.Mısıra çok şey borçluyuzdur. Onu ehlileştirmeden önce yaklaşık dokuz bin yıl önce mısırın günümüzdeki altın çekirdekleri gibi görünmesinin aksine buğday gibi göründüğüne inanmak çok zor.İnsan manipülasyonuna maruz kaldıktan birçok bin yıl sonra mısır, milattan önce 2500 yılları civarında Meksika ve orta amer ikada yetiştirilmeye başlandı. O zamanlarda yerli Amerikalılar üç kardeş bitki olduğunu düşündükleri mısırı (kabak ve fasulye ile birlikte) yetiştirmeye başladılar ve şu anda Amerika’da en yaygın yetiştirilen tahıllardır.

Haydi, bu şahane mahsulü biraz daha yakından inceleyelim.

Mısır O Kadar Değerliydi ki, Göçmenler Kürk ve Et Karşılığında Takas Etmek için Kullanırdı

Mısır O Kadar Değerliydi ki, Göçmenler Kürk ve Et Karşılığında Takas Etmek için Kullanırdı

Bu çocuk = kendisini zengin gösteriyor.İspanyol kâşifler Yeni Dünya’ya altınları ile birlikte vardıklarında Aztekler onlara takas yapmak için binlerce mısır kilesi sundular.Avrupalı yerleşimciler sonunda Kuzey Amerika’ya geldiklerinde ise mısır o kadar değerliydi ki kürk ve et karşılığında takas edebildiler. Her kuruş için 1300 kile alarak yem torbaları ilk cüzdanları oldu. Bugünde bile Hırvatistan’ın bir kuruşlarının üzerinde iki olgun koçağı olan mısır sapı bulunmaktadır.Hiç bugünkü döviz kurunun mısırdan nasıl dolara döndüğünü merak eden var mı?

Amerika, Kaliforniya’yı Kaplamaya Yetecek Kadar Mısır Yetiştirmektedir

Amerika, Kaliforniya'yı Kaplamaya Yetecek Kadar Mısır Yetiştirmektedir

Bu açıdan baktığınızda o kadar da etkileyici görünmemektedir.Mısır bizleri, hayvanlarımızı ve hatta arabalarımızı beslemek için kullanılır bu yüzden çok fazla mısıra ihtiyacımız vardır. Peki, ne kadar? Mısır, Amerika’da tek başın 97 milyon dönümü kapsamaktadır ki bu da Kaliforniya ile aynı boyuta eş değerdir.Tüm bu mısırların aynı anda patlatıldığında ne kadarlık bir yer kaplardı bir düşünsenize.

Arkeologlar Bin Yıllık Mısırı Patlatmayı Başarabilmektedir

Arkeologlar Bin Yıllık Mısırı Patlatmayı Başarabilmektedir

“Aman Allah’ım, sanırım patlıyor!” – dedi arkeologlardan biri (muhtemelen).Ortalama olarak kurutulmuş bir mısır şaşırtıcı derece 10 ila 12 yıl arasında bozulmadan kalabiliyor ama New Mexico mağaralarında yaklaşık 6000 yıllık mısır keşfedildi. Ve Peru sahili boyunca iyi korunmuş mezarlar mısır tanelerinin kendilerini ömür boyunca koruyabilecek kabukları olduğunu doğrulamıştır. Yaklaşık bin yılındaki bir mısır tanesi hala patlatılabilinir durumda olmaktadır.Sizi gerçektende son birkaç yıldır Orville Redenbacker hakkındaki “Antik” torba hakkında düşünmeye zorluyor, değil mi?

Ürettiğimiz Mısırın %1’inden Daha Azını Yiyoruz

Ürettiğimiz Mısırın %1'inden Daha Azını Yiyoruz

Aslında eğer mısırı yiyen hayvanları yediğimiz de düşünülürse hala çok fazla mısır tüketiyoruz.Aslında yediğimiz mısır (koçan veya patlatılmış olarak) üretilen toplam mahsulün %1’inden daha azını oluşturmaktadır. 2013 yılı itibariyle üretilen mısırın sadece %15’i insan tüketimi için kullanılmıştır ki bunun içerisinde mısır şurubu ve viski de bulunmaktadır.Peki, geri kalanı nereye gidiyor? Yüzde kırkı etanol yapımında kullanılıyor ve geriye kalan %45’i hayvanları beslemek için kullanılmaktadır.

260’dan Fazla Mısır Tarlası Labirenti Bulunmaktadır

260'dan Fazla Mısır Tarlası Labirenti Bulunmaktadır

Ve hepsi de göründükleri kadar kötüler.Labirentler giderek büyük bir iş alanı haline dönmektedir. Çiftçiler binlerce dolardan, on binlerce dolara kadar ek bir gelir saylayabilmektedirler ve hatta bu labirentleri tasarlamak için GPS teknolojisini kullanan bazı yazılım programları da bulunmaktadır.İşletilmeye başladığı 1996 yılından beri Utah merkezli MAiZE şirketi, yolları belirleyebilmek için bilgisayarlarındaki alanları birleştirerek (nokta birleştirme oyunları gibi) labirentler tasarlamaktadır. Günümüzde ise çıkış yolunu bulmanız gerektiği 3000’den fazla labirent tasarlamışlardır. Harika değil mi?

Yerli Amerikalılar Mısırdan Bira Üretiyorlar

Yerli Amerikalılar Mısırdan Bira Üretiyorlar

Dünyanın en güzel birası!Eğer arpa, malt ve pirinç bira yapımında kullanılıyorsa niçin mısır da kullanılmasın ki? Yerli Amerikalılar mısırdan bira yapıyor ve günümüzde bile Meksika’nın bazı bölgelerinde tejuino adı verilen bir fermente mısır içkisi bulabilirsiniz. Ayrıca yine mısırdan yapılan chicha de jora da Peru’da popüler bir içecektir.Sadece bu içki ile kendinizi kör kütük sarhoş edebileceğinizi düşünmemelisiniz. Her iki içecek için de tipik alkol içeriği %1 ila %3 ABV arasındadır bu yüzden bu içeceklerden bir hayli fazla içmeye hazırlanın.

Kayakçılar Mısırı, Karı Anlatabilmek için Bir Yol Olarak Kullanmaktadır

Kayakçılar Mısırı, Karı Anlatabilmek için Bir Yol Olarak Kullanmaktadır

Sadece takılıyorum, karı mısır açısından analiz ediyoruz.Mısır karı terimi karın gün içerisinde erimesinin ve akşam saatlerinde küçük peletler oluşturacak şekilde yeniden donma döngüsünün tekrarlanmasını anlatmaktadır. Sonuç olarak genelde bahar aylarında oluşan dağdan aşağıya kaymak için ideal olan sert ve taneli kar tipi oluşmaktadır.

Mısır Asya’da Pirincin Tahtını Alıyor

Mısır Asya'da Pirincin Tahtını Alıyor

Mısırın komplosu hayata geçiyor.Asya dendiğinde aklımıza pirinç gelse de, mısır hızlı bir şekilde en çok tercih edilen tahıl haline gelmeye başladı ve her ne kadar çoğu hayvanları beslemek için kullanılsa da şimdiden Çin’in en favori tahılı oldu.Pirinç ile karşılaştırıldığında mısır daha hızlı büyümekte, çok daha az emek istemekte, daha az suya ihtiyaç duymakta ve daha çeşitli iklim tiplerinde yetişebilmektedir.

Facebook Yorum

X