Tatildeyken Duygularınızı da Yememenizin 5 Yolu

Tatildeyken Duygularınızı da Yememenizin 5 Yolu

Çünkü tatiller zorlu olabilir.Her romantik komedide terk edilen karakterin pijamaları içerisinde kendi yüzünü pizzaya, patlamış mısıra ve çokça dondurmaya gömdüğünü hepimiz biliyoruz.Aslında bunlar duygusal yemek yemenin bir örneğidir. Bu kadar sevimli giyinen kişilerin yaşadıklarını inkar etmek zordur ama gerçek hayatta bu bozukluk çok daha karmaşıktır (ve ne yazık ki, bu kadar da sevimli değildir).Gerçek şu ki, duygusal yemek yeme kendinizi kontrol edebilmekten veya ani bir kederle başa çıkabilmekten çok daha zordur. Genellikle yüzeyin altında saklı kalan bazı ciddi duygular ve kronik ağrılardan dolayı ilgi ihtiyacı duymamız yemeyi bizim için keyifli bir oyalama haline sokar.Tahmin edebileceğinizden çok daha fazla insan yemek yemeyi bir başa çıkma mekanizması olarak kullanmaktadır bu yüzden eğer siz de bunlardan biriyseniz dikkatli davranmalısınız. Eğer kendinizi derin bir kuyuda hissediyorsanız veya bulursanız işte bu alışkanlığı bozabilmek için beş yöntem.

Kendinize Bir Şey Vermeden Önce Kendinize Bir Bakın

Kendinize Bir Şey Vermeden Önce Kendinize Bir Bakın

Kendinizi bataklıktan çıkartın.Bilinçsiz yemek yeme veya sersemce yemek yemek duygusal yemenin en klasik şeklidir ve neyse ki bu üstesinden gelebileceğiniz en kolay şeydir. Kendinize dikkat etmediğiniz zamanlarda çok kolay bir şekilde kendinizi bir kâse cips ile vakit geçirirken bulabilirsiniz.Ama eğer kendinize gerçekten aç olduğunuzu (veya sıkıntıdan yiyip, yemediğinizi) yarım saniyeliğine durup sorarsanız çok kolay bir şekilde son 20 dakikadır sizin kafanızı karıştıran bu sinir bozucu davranışınıza hayır diyebilirsiniz.

Kendinizi Başka Bir Şekilde Ödüllendirin

Kendinizi Başka Bir Şekilde Ödüllendirin

Damaklarınız haricindeki yerlerinizi de şımartın.Birçoğumuz kendimizi zor işler için gıda ile ödüllendirmeye alıştırmış durumdayız (halı saha maçlarından sonra baklava ödülünü veya çocukken yaptığınız pizza partilerini hatırlıyor musunuz?)Gıdalar ödül olarak kullanılmaya alışıldığında bizler onlara karşı duygusal bir bağ hissetmeye başlıyoruz. Bu sorunun üstesinden gelmek biraz zor ama bu alışkanlık gıda ödüllerini ayak masajları veya banyo gibi sizi iyi hissettirecek faaliyetlerle değiştirilerek tamamen kırılabilinir. Eğer ödül olarak gıdalardan vazgeçmekte zorluk yaşıyorsanız tatlı gibi ödülleri yavaş yavaş daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmeye başlayın. Mesela dondurma tüketmek yerine kendinizi kalp dostu bir smoothie ile ödüllendirebilirsiniz!

Acının Adını Koyun

Acının Adını Koyun

Ve kimin patron olduğunu gösterin!Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, acılı duygularınızın adını koymak onların sizin üzerindeki etkilerini azaltmaktadır. Bu, yiyeceklerin aynı etkiyi yapacağını düşündüğümüz göz önüne alındığında (ki yapmamaktadır) oldukça büyük bir şeydir.Gıdalar sizi geçici olarak iyi hissettirmek için beyninizde opioid etkisi yaratsa da (burada gerçekten bilimden söz ediyoruz), sizi daha iyi hissettirebilmek için gerçek acıyı hedef alamazlar. Ama acıyı adlandırabilmek size yardımcı olabilir. Bu yüzden bir dahaki sefere kendinizi kötü hissettiğinizde yüksek sesle “Acılı, üzgün, sinirli hissediyorum” demeye çalışın. Doğal bir ağrı giderici için bu ilk büyük adımdır ve hak ettiğiniz desteği almak için size ilham verebilir.

Kendinize Biraz Sevgi Gösterin

Kendinize Biraz Sevgi Gösterin

Gerçekten de göründüğü kadar iyi hissettiriyor.Bu ironilerin en ironiğidir ama duygusal yeme genellikle insanların bedenlerinden nefret etmelerinden ötürü oluşmaktadır. Trajik olarak kendi bedenleri hakkında kötü hisseden insanlar kendi bedenlerini fazla yemek tüketerek cezalandırmaktadır veya kendinden nefret eden insanlar kendilerini oyalamak için gıdaları kullanmaktadır.unun en iyi tedavisi ise kendinize biraz sevgi göstermektir! Aynanın karşısına geçin ve kendi bedeninize elinden gelenin en iyisini yaptığı için teşekkür eden (çünkü sizin bedeninizin işi sizi hayatta tutmaktır, eğer bunu yapıyorsa işini iyi yapıyor demektedir). Ona her zaman onu desteklemek için burada olacağınızı da söyleyin çünkü onu çok ama çok seviyorsunuz.İlk seferde bunları deyip, dememeniz aslında pek de önemli değil, eğer bu duyguları sürekli olarak tekrarlarsanız sonunda gerçekten bu duyguları hissetmeye başlayacaksınız (ve bedeniniz de hissedecektir). Bu konu hakkında bize güvenebilirsiniz.

Biraz Uyuyun

Biraz Uyuyun

Bunun yapmanın yanlış bir şeyi yok bu yüzden haydi bunu yapalım!Bu biraz kendini açıklayıcı bir durumdur ama ne zaman kendinizi çok yorgun veya çok çalışmış olarak bulursanız beyniniz karmakarışık olacaktır. Canınız siz aç değilken bile yemek istemeye başlar ve bu can çekmeleri genellikle şeker için olacaktır ki vücudunuz uyumak için atıştıracağınız şeylerin ne olduklarını kolayca tahmin edecektir.Stres de benzer bir etkiye sahiptir. Uyku yoksunluğuna bağlı olan duygusal yemeden kaçınmanın en iyi yolu daha fazla uyumaktır. Kendinizi iyi hissetmek için uyumadan önce kitap okuyarak da daha hızlı bir şekilde uykuya geçebilir ve bu alışkanlığı edinebilirsiniz.

 

Facebook Yorum

X