Turşular Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Turşular Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Çok basit. Çok güzel.

Yeni başlayanlar turşu ile bunu yapabilirler.Turşu büyük olasılıkla lezzet üzerine en gerekli buluşlardan biriydi. Arkeologlar insanların turşu yapımına, eski Mezopotamyalıların gıdaları tuzlu su veya sirkeye bandırdıklarında seyahat veya mevsimleri haricinde bir şeyleri yiyebilmek için gıdaların ömrünü uzattığını fark ettiği milattan önce 2400 yılında başladığını düşünmektedirler. Salatalıklar Hindistan’dan yaklaşık milattan önce 2000 yılında buraya getirildiklerinde harika bir çift oluşturuldu.

İşte bizim en favori besinlerimizden biri olan turşu hakkında bilmediğini yedi gerçek.

Amerika’nın İsmi Pickle Peddler’dan Sonra Konmuştur

Amerika'nın İsmi Pickle Peddler'dan Sonra Konmuştur

Tarih öncesi gatorade gibi. Henüz duymadığınız iki terim.Kristof Kolomb yelken açtığında Amerigo Vespucci’yi (Amerigo = Amerika) yanına aldı. Bu adam Sadece İspanya’da turşu satan biri değildi aynı zamanda yolculukları sırasında iskorbüt önlemeye yardımcı olacak kadar yeterli turşuyu gemide saklamayı da bilen biriydi. Kolomb eve dönerken hatta Haiti’de bir süre durarak daha fazla salatalık büyütmek zorunda kalmıştır.

Ve Amerikalılar Çok Fazla Turşu Yemektedir

Ve Amerikalılar Çok Fazla Turşu Yemektedir

Bu tabağın turşusuz olduğunu düşünün, zor değil mi?Amerikalılar kendi ülkelerinde yaklaşık olarak 2,5 milyar ton turşu veya her yıl kişi başı yaklaşık olarak 9 kilo turşu tüketmektedirler.

Mason Kavanozları Turşular için Üretilmiştir

Mason Kavanozları Turşular için Üretilmiştir

Hayatın amacını yerine getiriyorlar.John Mason, 1858 yılında Mason kavanozlarını geliştirdi çünkü turşu yaparken kapağı mühürleme ve sterilize etmek için gerekli olan ısıya dayanacak daha kalın bir cam kavanoza ihtiyacı vardı. Soda ve kireç karışımından yapılan cam kavanozlar o kadar popüler oldu ki, patent süresi dolduktan sonra bile üreticiler (özellikle Ball ve Kerr) onları “Mason” ismi ile üretmeye devam ettiler.

Shakspeare “Başı Belada” (İngilizce in a Pickle) Terimini Üretmiştir

Shakspeare "Başı Belada" (İngilizce in a Pickle) Terimini Üretmiştir

Veya belki Shakspeare’in gizli sahne notu Trinculo’ya bir turşu kavanozunu açması içindi.Deyimler eğlenceli küçük şeylerdir ve bunlardan en çok bilineni kötü bir durumda olanı anlatmak için kullanılan “başı belada” deyimidir. Her ne kadar aslında bir Hollandalı terimi olsa da, birçok kişi bu öbeği Shakspeare ile ilişkilendirmektedir. Tempest’da bir değişim esnasında Alonso, suratsız Trinculo’ya “bu zor duruma kendini nasıl soktun” diye sorar. Birçok kişi Shakspeare’in Trinculo’nun kendisini nasıl bu kadar sarhoş ettiğini sorduğuna inanmaktadır.

Ekstra Performans için Turşu Suyu İçin

Ekstra Performans için Turşu Suyu İçin

Onu votka ile karıştırmak bahsedilen performansın engelleyebilir.Turşu yapmak sodyum gerektirir ve sodyum da bedenimizin sulu tutulması için gereklidir. Her ne kadar Gatorade (şeker açısından çok düşük) kadar lezzetli olmasa da tuzlu su egzersiz ile kaybedilen sıvıların geri kazanılması için bedeninize yardımcı olan en ideal karışımdır. Hatta Doktor Öz turşu suyunun akşamdan kalma belirtilerini hafifletmek için harika bir yol olduğunu açıklamıştır.

Pickleback En Hipster İçecektir

Pickleback En Hipster İçecektir

Turşu suyu gerçek turşudan yapılarak servis edildiğinde kendinizi bir hayli hipster hissedebilirsiniz.Bir shot viski geleneğinden sonra bir shot turşu suyu içme geleneği güney Amerika’ya kadar uzanmaktadır. Pickleback terimi bir hipster cenneti olan Williamsburg, Brooklyn, New York’taki Bushwick Şehir Klubü’nden Reggie Cunningham’a aittir (başka bir şey bekleyebilir miydiniz ki?)

Turşu Yapmak, Turşuları Farklı Elementlere Maruz Bırakmaktır

Turşu Yapmak, Turşuları Farklı Elementlere Maruz Bırakmaktır

Gelin ve alın, çok ucuzlar!Kosher dereotundan bir sonraki sefere bir ısırık aldığınızda hatırlayın ki muhtemelen büyük bir fıçı içerisinde bekleyerek, dışarıda bulunan birçok şeye maruz kaldığını hatırlayın (öksürük, kuş pisliği, öksürük) ama tüm bunlar hiçbir şey için değildir. Güneşin ultraviyole ışınları küf ve maya gelişimini önlemeye yardımcıdır ki her ikisi de sizin turşularınıza zarar verebilirler.

 

Facebook Yorum

X