Yanına da Sumaklı Soğan Salatası:

Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut Ciğeri Tarifi

Ciğerin ağzı sığacak küçük parçalar halinde kesilerek una iyice bulandıktan sonra boş yağda kızartılmasıyla oluşan bir lezzetli bir meze Arnavut ciğeri. Arzuya göre sıcak ya da soğuk olarak servis ediliyor. Bu lezzetin tamamlayıcısı ise, sumaklı maydanozlu soğan salatası Kimyonun ciğere yakıştığı bilinen ciğeri limon sıkıp yemeği tercih edenler de var.Belirli püf noktaları olan kızgın ve bol yağda kızartılarak hazırlanan ve bulunan Arnavut ciğeri, ağız sulandıran bir başlangıç tarifi.

MALZEMELER

 • 600 gram dana/ kuzu ciğeri
 • 1 çay bardağı ile  un
 • 1 çay kaşığı ile tuz
 • Yarım çay kaşığı ile karabiber

Kızartmak için:

 • 2 su bardağı ile ayçiçeği yağı

Servisi için:

 • 1 tane büyük boy kırmızı soğan
 • 1/4 demet taze maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı ile sumak
 • 1 çay kaşığı ile kimyon

KAÇ KİŞİLİK?

4

HAZIRLAMA SÜRESİ

20

PİŞİRME SÜRESİ

10

Püf noktası:

Arnavut ciğerinin yumuşacık olması için; kuşbaşı büyüklüğünde doğradığınız ciğerleri suda yıkamayın. Bir süzgeçte bekletip, kanı iyice süzüldükten sonra unladığınız ciğerleri kızgın bol yağda kızartın. Ciğerleri, servis işlemi öncesinde kapağı kapalı bir kapta ya da tencerede üstü kapalı bir şekilde muhafaza edin.Kuzu ciğeri kızartması dana ciğerine oranla daha yumuşak olur.

Pişirme Önerisi
Karabiber ve tuz ilavesi unladığınız kuzu ciğerlerine arzuya göre toz kırmızı biber de ekleyebilirsiniz. Kızartma yağında zeytinyağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Servis Önerisi
Arzu ederseniz ciğerin yanında küp şeklinde doğradıktan sonra kızarttığınız patatesleri, kızarmış ciğer parçalar ile karıştırdıktan sonra servis edebilirsiniz. Yada patatesleri ciğerle harmanlamadan ciğerin yanında ,da servis edebilirsiniz.

NASIL YAPILIR?

 1. Üzerinde bulunan zarı ayıkladığınız kuzu ciğerini, göz kararı ile kuşbaşı büyüklüğünde kesin. Kuşbaşı şeklinde doğradığınız kuzu ciğerlerini alarak kanının süzülmesi için bekletin.
 2. Kızartmanın fazla yağ içmemesi için yağın ısınmış olması oldukça önemli.
 3. Derin bir tencereye aktardığınız ayçiçeği yağını, orta ateşte kızdırın.
 4. Tuz ve karabiber ilavesi ile harmanladığınız kuzu ciğerlerini yayvan bir tabağa aldığınız un ile iyice harmanlayın.
 5. Fazla ununu  azalttığınız ciğerleri, kızgın ve derin yağda rengin, alana kadar  yakmadan kızartın.
 6. Aynı işlemi tüm ciğerler için tekrarlayarak birkaç  kerede kızarttığınız ciğerleri kapağı kapalı bir kapta muhafaza edin.
 7. Maydanozu saplarınız ayıkladıktan sonra incecik kesin.
 8. Kırmızı soğanı piyazlık  şekilde doğrayın.
 9. Arzuya göre tuzla ovarak duruladıktan sonra soğanları sumak ve kıyılmış maydanozla iyice  harmanlayın.
 10. Servis tabağına aldığınız arnavut ciğerinin üzerine  kimyon ve sumaklı soğan salatası eşliğinde , sevdiklerinize ikram edin.
Facebook Yorum

X