Kışın Habercisi

Boza Tarifi

Boza Tarifi

Kışın habercisi olan yiyecek başında gelen boza, soğuk kış günlerinde üzerindeki taze kavrulmuş leblebi ve toz tarçın ile içildiğinde tadına doyum olmuyor. Bir fincan mis gibi ev yapımı boza, pofuduk terlikler, polar battaniye ve  film oldu mu hafta sonu değmeyin bizi evden çıkarana aşk olsun.İçeriğinde B vitamini ve sindirim için oldukça faydalı bakteriler bulunan boza, protein ve karbonhidrat açısından oldukça zengin  bir besin maddesi.

MALZEMELER

 • 2 su bardağı ile kalın bulgur
 • Yarım su bardağı baldo pirinç
 • 6 su bardağı ile su

Mayanın karışımı için:

 • 1 tatlı kaşığı ile yaş maya
 • 1 yemek kaşığı ile toz şeker
 • 1 su bardağı ile  ılık süt

Kıvamını ayarlamak için:

 • 1 su bardağı ile  toz şeker
 • 5 su bardağı  ilesu

Servisi için:

 • 1 su bardağı kavrulmuş leblebi
 • 1 yemek aşığı ile k tarçın

PİŞİRME SÜRESİ

60

Püf noktası:

Bozanın mayalanması için; güneş görmeyen, karanlık ve serin bir ortamda bekletmeye özen gösterin. Çünkü ısı, bekleme ırasında bozanın tadını olumsuz yönde etkileyecektir.

Pişirme önerisi:
Bozaya lezzet vermek ve kıvamını ayarlamak için; toz şeker ve suyu azar azar ekleyin. Kıvam ve tadını ara sıra kontrol edin. Kıvamı ayarlamak için tüm suyu ilave etmeyebilirsiniz. Ancak buzdolabında beklettiğiniz boza, gittikçe koyulaşmaya devam edecektir.

NASIL YAPILIR?

 1. Bol suda yıkayarak süzdüğünüz  pilavlık kalın bulguru ve pirinci, derin bir tencereye alın Suyunu ilave ederek, iyice yumuşayana kadar orta ateşte kaynatmaya devam edin
 2. Püre haline gelen bulgurlu pirinç karışımının suyunu süzdürerek ince delikli bir süzgeçten geçirin. Kalan Posa kısmını kullanmayacağınız için atabilirsiniz.
 3. Süzgeçten geçirdiğiniz bulgur lapasını tamamen oda ısısında soğumaya bırakın.
 4. Bozaya ekşilik sağlayacak olan maya karışımını hazırlamak için; ılık sütü  yaş mayayı ve toz şekeri ayrı bir kaplarda karıştırın.
 5. Oda ısısında soğumaya bıraktığınız lapa karışımını büyük boy bir tencereye alın.
 6. Hazırladığınız maya karışımı ile karıştırın Kapağını kapatarak tencerede, güneş görmeyen bir ortamda 24 saat kadar bekletin.
 7. Mayalanması için beklettiğiniz boza karışımının kapağını ara sıra açarak, havalanmasını sağlayın.
 8. Uzun süre beklettiğiniz bozaya toz şekeri ve suyu azar azar ekleyerek, bozanın  kıvamını istediğiniz şekilde ayarlayın.
 9. Bozanın soğuması ve daha iyi bir kıvam alması için; buzdolabında beklettiğiniz bozayı, kavrulmuş leblebiyi ve tarçın ilave ederek servis edin.
Facebook Yorum

X