Ağzının Tadını Bilenlere

Fırınlanmış Baharatlı Kaju

Fırınlanmış Baharatlı Kaju

Tadı fıstık ve badem karışımını andıran Kaju Amerika’nın tropikal bölgelerinde yabani bir şekilde yetişen bir kuru yemiş türüdür.  Biz bu gün farklı bir tarif denemek istedik  ve Kaju ağacı meyvesinden elde edilen oldukça lezzetli  bu kuru yemişe daha çıtır ve gurme bir özelikle kazandırmak için pratik bir tarif hazırladık. Damak zevkinize hitap eden baharatları da göreve davet etmeyi  unutmayın.

MALZEMELER

  • 400 gram kadar  çiğ kaju
  • 1 yemek kaşığı ile ayçiçeği yağı
  • 1 yemek kaşığı ile nane
  • 1 tatlı kaşığı ile kırmızı toz biber
  •  Yarım çay kaşığı ile tuz

 

KAÇ KİŞİLİK?

4

HAZIRLAMA SÜRESİ

10

PİŞİRME SÜRESİ

15

Püf noktası:

Pişirme Önerisi:
Şimdi tarifi yapmaya başlamadan önce bir düşünün. Sevdiğiniz ne kadar baharat varsa mutfak tezgahınızın üzerine koyun. Ayrıca tarifi zenginleştirmek için kabak çekirdeğinden, tutunda fıstık, fındığa kadar aklınıza gelebilecek kuru yemişleri ekleyin.

NASIL YAPILIR?

  1. Ayçiçeği yağını, nane, kırmızı toz biberi ve sizinde sevdiğiniz baharatları  ve tuzu  ekleyerek küçük bir kapta karıştırın
  2. Çiğ kaju fıstıklarını hazırladığınız bu  baharat karışımı ile iyice karıştırın ki kolay  harmanlayın.
  3. Fırın tepsisine serdiğiniz yağlı kâğıt ve önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında ortalama 15 dakika kadar kavrulmasını bekleyin.
  4. Kuru baharatlar ile lezzetlenen bu  fıstıkları, kapalı ve hava almayan kapta muhafaza ederek istediğiniz zaman atıştırmalık olarak tüketin. Ama sevdiklerinizle de paylaşmayı unutmayın.
Facebook Yorum

X