Yemede Yanında Yat

Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi

Gerçi bir meyve tatlısı olarak bilinse de kabak İçi bal gibi tatlı. Ayrıca  ince şekilde dilimleniyor, toz şekerli şerbeti ile   yumuşayana kadar pişiriliyor. Tatlı o kadar güzel oluyor ki kış yemede yanında yat hissi uyandırıyor insanda kabak tatlısı sofranızda hep olsun istediğimiz isteğe göre fırında da pişiyor kabak.Şimdi sizlere ‘Kabak Tatlısı tarifimizi hemen  not almanızı ve zahmetsiz bir şekilde hazırlamanızı tavsiye ediyoruz.. Kabağın lifli yapısı nedeni ile tüketmeyi sevmeyenlere de ufak bir tavsiyemiz olacak; kaymak tahin, ya da dondurma  ya da bu üçlü ile birlikte aynı anda tüketmenizi tavsiye ederiz.

MALZEMELER

 • 600 gram kadar bal kabağı
 • 3 su bardağı ile toz şeker
 • 1 su bardağı kadar  su
 • 1 su bardağı kadar ince çekilmiş ceviz içi
 • 3 tane karanfil

KAÇ KİŞİLİK?

4

HAZIRLAMA SÜRESİ

60

PİŞİRME SÜRESİ

50

Püf noktası:

Pişirme önermesi:

Kabak dilimledikten sonra  pişirme işlemine geçmeden  önce toz şekerin içine  yatırarak yaklaşık üç saat kadar bekletmenizi öneriyoruz  Bu sayede şekerin tamamen eriyerek kabakla özleşerek suyunu salacağı için suyunu eklemeden de pişirilmesi sağlanabilir.

NASIL YAPILIR?

 1. Bal kabağını yeşil ve sert kısımlarını alacak şekilde kabuklarını soyarak dilimledikten sonra iki parmak kadar kalınlıkta kesin.
 2. Boca suda yıkadığınız bal kabağı dilimlerini orta boy bir tencereye yerleştirin.
 3. Üstüne toz şeker ve karanfilleri serpiştirmeyi unutmayın.
 4. 1 saat kadar ağzı kapalı bir şekilde tencerede bekletin.
 5. Kabakların türüne göre suyunu salmadıysa eklediğiniz su ile bal kabaklarını orta ateşte yaklaşık 50 dakika kadar pişirin.
 6. Suyunu tamamen çeken bal kabaklarınız ılınmasında  sonra ise dağılmaması için düzenli bir şekilde servis tabağına alın.
 7. İncecik  çekilmiş ceviz içi ilavesiyle ile sevdiklerinize ikram edin.
Facebook Yorum

X