İster Ekmeğe Sür İster Tatlıya Kat

Kestane Püresi

Kestane Püresi

Şimdi size öyle bir tarif vereceğiz ki; hem kek ,pasta ve tatlı yapımın da kullanacaksınız hem de kahvaltı sofralarınızda ekmeğe sürüp yenebiliyor. Hiç tahminde bulunmaya kalkışmayın. Çünkü ekmeğin üstüne sürülen çikolata değil bu bambaşka bir lezzet. Kestane püresi alışılmışın dışında bir lezzet.Pazar kahvaltılarının  baş tacı olmaya hazır.

MALZEMELER

 • 600 gram kadar kestane
 • 1,5 su bardağı ile su
 • 3/4 su bardağı ile toz şeker
 • 1 adet (10gr) vanilya çubuğu
 •  Yarım su bardağı krema
 • 1 tatlı kaşığı ile tarçın

KAÇ ADET?

1 Cam Kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

15

PİŞİRME SÜRESİ

30

Püf noktası:

Pişirme Önerisi
Fırınladığınız kestaneleri, arzuya göre süt ilave ederek de haşlayabilirsiniz

Servis Önerisi
Tatlı ve krema hazırlarken kullandığınız kestane püresini esmer şekerle ile de  hazırlayabilirsiniz.

NASIL YAPILIR?

 1. Bol suda yıkadığınız kestaneleri kâğıt havlu ile kurulayın. Keskin bir bıçak ile kestanelerin  geniş kısımlarına  çizikler  atın.
 2. Yağlı bir kağıt üzerinde fırın tepsisine aralıklı olarak dizdiğiniz kestaneleri200 derecede,ayarlı önceden ısıtılmış bir fırında 30 dakika kadar pişirin.
 3. Piştikten sonra soğuması için suya tuttuğunuz kestaneleri kabuk tüylü kısımları temizleyin. Çubuk vanilyanın orta kısmına da aynı şekilde çizik atın.
 4. Kestaneleri derin bir tencereye aldıktan; sonra üzerine geçecek kadar su, toz şekeri ve çubuk vanilya ilave ettikten sonra suyunu çekene kadar orta ateşte pişirin.
 5. Kestaneler yumuşadıktan ve şerbet iyice koyulaştıktan sonra çubuk vanilyayı  tencereden çıkartın ve fırına koyduktan  sonra şerbetinde pişen kestaneleri ayrı bir kenarda  soğuması için bekletin.
 6. Krema ve tarçın ilave ettikten sonra blenderde pürüzsüz bir püre haline getirin ve cam kavanoza aktarın. İster kahvaltılık olarak kullanım isterseniz de tatlı ve krema yapımında kullanın.
Facebook Yorum

X