İtalya’dan Bir Esinti

Kurutulmuş Domatesli Risotto

Kurutulmuş Domatesli Risotto

Görüntüsü ile her ne kadar kremalı bir pirinç pilavını andırsa da  o bir kere pek çok türlü çeşidi ve  vazgeçilmez lezzetinden ötürü bir İtalyan esintisi.Her ne kadar beceriklilik gereken bir tarif olsa da nişasta oranı yüksek, olan ve  risotto pirinci olarak bilinen Carnaroli ya da Arborio princi çeşitlerinden birini alacak, püf noktalarını takip ederek bir İtalyan kadar lezzetli risottoyu sizde  hazırlayabilirsiniz.

MALZEMELER

 • 1,5 su bardağı ile Arborio pirinci
 • 10 tane  yarı kurutulmuş domates
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 1 diş soyulmuş  sarımsak
 • 2 yemek kaşığıyla tereyağı
 • 1 yemek kaşığı ile zeytinyağı
 • 1 dal yeşil taze ve kekik
 • 5 su bardağı ile sıcak tavuk suyu
 • Yarım su bardağı ile beyaz şarap
 • 3 yemek kaşığı ile toz parmesan peyniri

KAÇ KİŞİLİK?

5

HAZIRLAMA SÜRESİ

10

PİŞİRME SÜRESİ

35

Püf noktası:

Orijinal risotto tarifinde krema yerine tavuk ya da sebze suyu kullanılır. Kavrulmakta olan pirinçlere azar azar ilave edip, geniş daireler çizdirip, sürekli aynı yöne doğru karıştırmalıdır. Bu sayede pirincin içinde bulunan içindeki nişasta dışarı çıkacaktır. Pirinç açılıp, orta kısımlarında saydam bir nokta oluşana kadar aynı işlemi tekrarlayın. Bu sayede Risotto krema katılmış gibi bir görüntü kazanacaktır.
Risotto pişirme esnasında kullanacağınız tavuk suyunu ayrı bir tencerede, kısık ateşte kaynatarak sürekli sıcak olmasına özen gösterin.
Risotto pirincini yıkamadan kullanmalısınız. Özellikle parmesan peyniri kullanacaksanız kesinlikle tuz kullanmayın.

Pişirme önerisi:
Sebze ya da et suyu ile de risotto hazırlayabilirsiniz.
Parmesan peyniri yerine eski kaşar ya da İzmir tulum peyniri kullanmayı tercih edebilirsiniz.
Beyaz şarap yerine isteğe göre elma sirkesi de kullanabilirsiniz.

Servis önerisi:
Tereyağının donmasını önlemek ve , pirinçlerin sertleşmemesi için risottoyu hiç bekletmeden sıcak sıcak servis etmelisiniz..

NASIL YAPILIR?

 1. Kuru soğan ve sarımsağı küçük parçalar halinde doğrayın. Yarı kurutulmuş domatesleri, yine aynı şekilde küçük küpler halinde kesin
 2. Zeytinyağı ve tereyağını mümkünse teflon bir tencerede kızdırın Soğan ve sarımsakları rengini alana kadar, kısık ateşte kavurun.
 3. Arborio pirincini ilave ettikten sonra kavurma işlemine karıştırarak devam edin. Arada doğradığınız kurutulmuş domateslerin yarısını da ilave edin
 4. Sıcak ve kaynamakta olan tavuk suyundan bir kepçe kadar kavrulan pirinçlere ilave ederek sürekli karıştırmaya devam edin ki;  tavuk suyu pirinçlere iyice yedilsin.
 5. Bu aşamada beyaz şarabı ya da elma sirkesini de ekleyin ve karıştırarak suyunu çektirin. Nişastasını salmaya başlayan pirince bir kepçe daha sıcak tavuk  suyundan ilave  edin  ve karıştırarak suyu çekmesini sağlayın.
 6. Kalan kurutulmuş domatesleri da bu aşamada ekleyerek karıştırın.
 7. Pirinçler uzayıp, orta kısımları şeffaf bir görünüm alana kadar sıcak tavuk suyu azar azar eklemeye devam edin.
 8. Pirinçlerin tamamen suyunu çekmemecesine dikkat ederek  karıştırmaya , ve  azar azar tavuk suyu eklemeye devam edin.
 9. Toz parmesan peynirin yanı sıra ve ayıkladığınız taze kekik ve nane yapraklarını da ekledikten sonra tüm malzemeyi daha iyi bir kıvam alması için karıştırın.
 10. Ocağın altını kapadıktan sonra, hazırladığınız kuru domatesli risottoyu, hiç bekletmeden sıcak olarak servis edin
Facebook Yorum

X