İsmi ile Alakasız

Tavuk Göğsü Tarifi

Tavuk Göğsü Tarifi

Tavuk göğsünü herhalde sevmeyen yoktur. Ama biz yalancısını değil gerçeğinin tarifini vermeyi tercih ettik.  Çünkü yalancı tavukgöğsünün hem oldukça kalorili  hem de  daha çok un ve margarin tadının, baskın olduğu bir lezzeti var. Bu yüzden sizler için yalancı tavukgöğsü tarifi yerine tavuk tadından baskın olmadığı gerçek tavuk göğsü tatlısı hazırladık. Emek olmadan, lezzet olmaz.Sütlü tatlı severler, bu tatlının gerçeğini hazırlanması öyle sandığınız kadar kolay bir iş değil. Biraz sabır birazda emek ve zahmet istiyor. Dilimler halinde olarak servis edebileceğiniz tatlıyı arzuya göre servis kâselerinde de şık bir şekilde ikram edebilirsiniz.

MALZEMELER

 • Yarım adet tavuk göğsü
 • 5 su bardağı ile süt
 • 3 yemek kaşığı ile mısır nişastası
 • 3 yemek kaşığı ile pirinç unu
 • 6 yemek kaşığı  ile toz şeker
 • 1  tene damla sakızı
 • 1 yemek kaşığı ile tereyağı

KAÇ KİŞİLİK?

4

HAZIRLAMA SÜRESİ

15

PİŞİRME SÜRESİ

25

Püf noktası:

Tel tel dittiğiniz tavuk etlerini duru su içinde bir süre beklettikten sonra tatlı yapımı için kullanın.

Pişirme Önerisi
Arzuya göre tatlı karışımına vanilya ilave ekleyebilir ya da tereyağı kullanmadan da bu tatlıyı hazırlayabilirsiniz.

NASIL YAPILIR?

 1. Gerçek tavuk göğsü tatlısını hazırlamak için gözle görülemeyecek incelikte dittiğiniz tavuk göğsünü, üzerini geçecek kadar su sonra ekledikten sonra iyice yumuşayana kadar haşlayın.
 2. Kemik ve deri kısımlarını ayıklayarak tavuk göğsünü ince ince olacak şekilde ditin.
 3. Tel tel dittiğiniz  haşlanmış tavukgöğsünü, bir kevgire alarak bol su ile yıkayın.
 4. Ayrı bir tencereye kadayıf inceliğindeki tavuk göğüs etlerini alarak üzerini geçecek kadar su ilave edin. Tavuğun kokusu tamamen çıkana kadar bu suda bekletin , ara sıra suyunu değiştirin.
 5. Kokusu tamamen çıkan tavuk suda uzun süre beklediği için tel tel dittiğiniz tavuk göğüs etlerinin suyunu elinizle sıkarak iyice süzün.
 6. Derin bir tencereye aktardığınız soğuk sütü ve suyunu süzdürdüğünüz tavuk eti ilavesi ile birlikte 10 dakika kısık ateşte kaynatın.
 7. Mısır nişastasını ve pirinç ununu ayrı bir kâseye alın.
 8. Kaynama noktasına gelen sütle kıvamını tel bir çırpıcı ile açtığınız nişasta karışımını tatlı tenceresine ilave edin.
 9. Topaklanmaması için yine tel çırpıcı ile sürekli karıştırmaya devam edin.
 10. Toz şekeri ve damla sakızı ilave ettiğiniz tatlı karışımının içerisindeki iyice şeker eridikten sonra tahta bir kaşık ya da tokmak ile eze eze pişirmeye devam edin.
 11. Pişirme sırasında macun kıvamını alan tavukgöğsü tatlısına parlaklık vermesi için olarak küçük bir parça tereyağı katarak hızlıca karıştırarak tatlının sıcaklığı ile erimesini sağlayın.
 12. Dilimlediğiniz ve servis kaselerine paylaştırdığınız tatlıyı, iyice kıvam alması için buzdolabında soğuttuktan arzuya göre dondurma ya da tarçın eşliğinde sonra sevdiklerinize servis edin.
Facebook Yorum

X