Yanındada Püre

Tavuk Şinitzel Tarifi

Tavuk Şinitzel Tarifi

Fileto şeklinde dilimleyerek incelttiğiniz tavuk göğüs etlerinin üzerine  taze çekilmiş karabiber ve  tuz ve ile çeşnilendirin. Sırasıyla; unu, çırpılmış yumurta ve galeta ununa batırdıktan sonra kızgın yağda kısada kızartın. Tarifte bonus puanları kaplama harcı  kapıyor. Dışı çıtır çıtır içi lezzetli tavuk schnitzeli, önceden hazırlamış olduğunuz bir dilim otlu tereyağı  ve limon ile de servis edebilirsiniz.

MALZEMELER

 • 4 tane fileto tavukgöğsü
 • 1 çay kaşığı ile tuz
 • Yarım çay kaşığı ile  taze çekilmiş tane karabiber

Kaplaması için:

 • 3 yemek kaşığı ile tepeleme un
 • 2 tane  xl (büyük) yumurta
 • 1 su bardağı ile  galeta unu

Kızartılması için:

 • 1,5 su bardağı ile ayçiçeği yağı

KAÇ ADET?

8 Adet

HAZIRLAMA SÜRESİ

30

PİŞİRME SÜRESİ

20

Püf noktası:

Una batırdığınız şinitzellerin fazla ununu hafifçe silkeleyerek çırpılmış yumurta ve galeta unlu karışımın içine batırıp çıkarın.
Hazırladığınız şnitzelleri kızgın ve derin yağda kızartmaya özen gösterin. Böylelikle fazla yağ çekmeden, dış kaplaması gevrecik bir şekilde tüketebilirsiniz.

Pişirme önerisi:
Çırpılmış yumurtalı karışıma isteğe göre soğuk süt ve maden suyu ilave edebilirsiniz

NASIL YAPILIR?

 1. Fileto olarak hazırlanmış tavukgöğüslerini keskin bir bıçak ile uzunlamasına ortadan ikiye kesin. Etlerin parçalanıp, dağılmaması üzerini streç film ile kapladıktan sonra fileto parçalarını bir et döveceği ya da ağırlık ile hafifçe vurarak  inceltin.
 2. Lezzet katması için tuz ve taze çekilmiş tane karabiberi serpin.
 3. Yumurtaları derin bir kâsede bir tel çırpıcı ile  çırpın.
 4. Un ve galeta ununu yayvan bir tabağa yayın.
 5. Ayçiçeği yağını orta ateşte derin bir tava içinde kızdırın.
 6. İncelttiğiniz fileto tavuk dilimlerini öncelikle her iki tarafını una bulayın.
 7. Fazla unlarını hafifçe silkeleyerek temizleyin.
 8. Çırpılmış yumurta karışımının içine  batırdığınız fileto tavukların her iki tarafını da eşit bir şekilde galeta unu ile  kaplayın.
 9. Galeta ununun fazlasının aldıktan sonra hazırladığınız şnitzelleri, orta ateşte  kızdırdığınız derin bir  tavada arkalı önlü ters çevirerek renk alana kadar kızartmaya devam edin.
 10. Fazla yağını içmemesi için snitzelleri kâğıt havlu serili bir servis tabağına alıp, 1-2 dakika kadar dinlendirdikten sonra yanında patates püresi ile ılık olarak servis edin.
Facebook Yorum

X