Binbir derdin Devası

Terbiyeli Tavuk Çorbası

Terbiyeli Tavuk Çorbası

Kış aylarında grip ve her türlü soğuk algınlığına karşı sizleri bir kalkan gibi koruyan  Tavuk suyunun  bin bir derde deva olduğunu ve hastalıklara karşı vücut direncini arttırdığı artık bilimsel bir gerçek. Yoğurt ve yumurtanın lezzet verdiği Terbiyeli karışımı ile krema eklemeye bile gerek kalmadan kolay ve pratik bir şekilde hazırlanan terbiyeli tavuk çorbası kışın soğuğunda size kendinizi çok iyi hissettirecektir.Arzuya göre tarife tel şehriye yerine bir miktar kırık pirinç ekleyerek çorbanızı daha yoğun hale getirecektir.

MALZEMELER

 • Haşlanmış yarım kemikli tavuk göğsü
 • 5 su bardağı ile sıcak tavuk suyu
 •  Yarım çay bardağı ile kırık pirinç
 • 1 çay kaşığı ile tuz
 •  Yarım çay kaşığı ile taze çekilmiş tane karabiber

Çorbanın Terbiyesi için:

 • 1,5 su bardağı ile yoğurt
 • 1 tane yumurtanın sarısı
 • 2 yemek kaşığı ile un

Servisi için:

 • 1 tatlı kaşığı ile nane

KAÇ KİŞİLİK?

4

HAZIRLAMA SÜRESİ

20

PİŞİRME SÜRESİ

30

Püf noktası:

Çorbayı haşlanmış kemikli tavukgöğsünün suyundan yapacağınız için haşlama suyunu ayrı bir tencerede muhafaza edin. Haşladığınız tavuk göğsünün deri kemik, ve kıkırdak kısımlarını dikkatli bir şekilde ayıklayarak ufak parçalar halinde ditin.

Pişirme Önerisi

Arzuya göre çorbaya lezzet vermesi için tavuk göğsü ile birlikte ya da sadece  tavuk bageti de kullanabilirsiniz. Çorba yapımında kullanacağınız sıcak tavuk suyuna soğan, patates, havuç, gibi kök sebzeler ya da baharatlar ilave edebilirsiniz. Kırık pirinç yerine çorbaya tel şehriye ilave edebilirsiniz

Servis Önerisi

Arzuya göre tereyağında kırmızı acı ya da toz biber ve nane yakarak, çorbaya ilave ettikten sonra sıcak olarak servis edin.

NASIL YAPILIR?

 1. Derin bir tencerede su ilave ederek arzuya göre ilave etmek istediğiniz kök sebze ve baharatlarla kemikli tavuk göğüslerinizi haşladıktan sonra tavuk etlerini bir kevgir ile servis tabağına çıkartın.
 2. Haşlama suyunu tel bir süzgeç ile ayrı bir tencereye süzün.
 3. Tavuk göğsünü kemik ve derilerinden dikkatli bir şekilde ayıkladıktan sonra uzun ince lifler şeklinde ditin.
 4. Tavuk suyuna tuz, taze çekilmiş tane karabiberi ve bol suda yıkadığınız pirinç tanelerini ilave ederek, orta ateşte kaynatmaya devam edin.
 5. Çorbanın terbiyensin hazırlamak için; yoğurdu, yumurta sarısı ve unu ayrı bir kapta pürüzsüz bir hale gelene kadar tel süzgeç ile çırpın.
 6. Çorbayı pişirirken yumurtanın kesilmesini önlemek için; kaynamakta olan tavuk suyundan az miktarda alıp, terbiyeli  karışımına ekledikten sonra  hızlı bir şekilde  çorbanıza karıştırın.
 7. Bu şekilde tavuk suyunun bir kısmı ile terbiye karışımını karıştırarak ılıştırın.
 8. Tüm terbiye karışımını çorba tenceresine ilave edin.
 9. Ditilmiş tavukgöğüslerini de kattıktan sonra çorbayı kısık ateşte, 10 dakika kadar ara sıra karıştırarak pişirmeye devam edin.
 10. Kıvamını alan terbiyeli tavuk çorbasını arzuya göre nane ile süsledikten sonra sıcak olarak servis edin.
Facebook Yorum

X