Çiğ Olarak Yiyebileceğiniz 12 Şaşırtıcı Yemek

Çiğ Olarak Yiyebileceğiniz 12 Şaşırtıcı Yemek

Her ne kadar bazı milletler sağlık bilinciyle çiğ ve sulu besinlerden uzak kalmaya çalışsa da bazıları pişmemiş yemekleri ikinci kez bile düşünmeden tercih ederler. Biz her ikisini de kabul tüketiyoruz. Her ne kadar normal olarak pişmiş bir yemeği yemek her zaman risk teşkil etse de işte yemeden önce iki kere düşüneceğiniz bazı yaygın (ve biraz sıra dışı) yiyecekler.

Tavuk

çiğ tavuk

Japonya’da tavuk sashimisi çok da büyük bir sorun değildir. Bu yüzden niçin Amerikalılar pişmemiş kümes hayvanlarını duyunca paniğe kapılıyorlar? Bu sorun birçok hayvanın nasıl olması gereken şartlar altında yetiştirildiği ve kesildiği ile ilgilidir. Bu yüzden salmonella zehirlenmesi yurt içinde çok yüksektir. Organik, özgür ve son derece hijyenik uygulamaları benimsemiş çiftliklerden tavuk alan restoranlar daha güvenilir bir hizmet sunmaktadır.

Muskat

muskat

Bu kabak baharatlı latte ölçülü bir biçimde yendiği sürece herhangi bir tehlike emaresi göstermemektedir. Aşırı miktarlarda tüketmek hafıza kaybına ve görsel bozukluklara sebebiyet verebilecek olan miristisin zehirlenmesine neden olabilir.

Fesikh

Fesikh

Bu fermente edilmiş Mısır balığı yemek için gayet iyidir. Tabi ki, onu güneşte kurutmuş olduğunuz veya tüm yıl boyunca tuzda fermente ettiğinizi saymazsak. Beklemeyenlerin başına kötü şeyler (gıda zehirlenmesi?) gelebilir.

Ake

Ake

Çok zararsız görünüyorlar değil mi? Yanlış! Yemeden önce mutlaka olgunlaşmış olduğundan emin olun. Ve her ne pahasına olursa olsun eğer Jamaika kusma hastalığına yakalanmak istemiyorsanız siyah çekirdeklerinden kaçının.

Biftek

Biftek

Birçok insan hala pembe olmayacak şekilde pişirilen bifteklerin tehlikeli olduğunu düşünmektedir. Bu çok yaygın bir yanılgıdır. Çiğ ineğin lezzetli örnekleri arasında dana carpaccio ve biftek tartare bulunmaktadır. İyi para ödediğiniz birçok şeyde olduğu gibi bunu da hazırlamak için iyi bir şefe bırakın. Onlar bu yemekleri yüksek kaliteli etler kullanarak hazırlayacaklardır.

Patates

Patates

Çiğ patatesler kereviz kemirmek kadar heyecan vericidir. Ama eğer Marslı filmindeki Matt Damon kadar çaresizseniz, onları bu şekilde yiyebilirsiniz. Gerçi, yeşil olanlardan uzak durmalısınız. Bunların içindeki glikolipidler ishale neden olabilir veya sizi komaya sokabilir.

Fugu (Nam-ı Diğer Puffer) Balığı

Fugu (Nam-ı Diğer Puffer) Balığı

Eğer uzman bir balıkçınız varsa denemek için çok şanslısınızdır. Onlar sizi hasta etmeden önce sadece karaciğeri ve iç organları çıkarttığınızdan emin olun. Siyanür fugu zehri yanında hiçbir şeydir, bu zehir 1,200 kat daha ölümcüldür.

Ravent

Ravent

Normalde kekler içerisine salamura edilerek veya pişirilerek eklenir, bu yapraklı bitki oksalik asit olarak bilinen bir zehir içermektedir. Bu zehir bu bitki için tek endişe kaynağıdır ancak bunun için büyük miktarlarda tüketmeniz gerekiyor. Bu sebzeyi yediği için deliren kimseyi tanımıyorum bu yüzden ilk olmayın.

Suşi

susi

Suşi hayranlarının (rulo sipariş edenler de dâhil olmak) takip ettiği genel kural temizliktir. Eğer bir yerin temiz olmadığının farkına varırlarsa bir saniye bile düşünmeden orada yemek yemezler. Aynı şeyler deniz ürünlerinin tamamı için geçerlidir. Yoğun suşi restoranlarında hızlı bir biçimde balık tüketilir bu da daha taze deniz ürünleri anlamına gelmektedir. Tıbbi bir not düşmek gerekirse, Gıda ve İlaç İdaresi parazitleri önlemek için suşide kullanılan balıkların dondurucu soğuklarda tutulması gerektiğini dikte etmektedir.

Yıldız Meyvesi

Yıldız Meyvesi

Her ne kadar tatlı gibi görünse de büyük ihtimalle eğer güçlü böbrekleriniz varsa bu yıldız meyvesini yemelisiniz. Engelli böbrekler nörotoksinleri filtreleyemez ve yıldız meyvesini ve onun oksalik asidini zayıf sisteme sahip olanlar için zararlı bir gıda haline getirir. Yan etkileri kusma, irade dışı kasılmalar ve zihinsel karışıklıktır.

Mürver Ağacı Dutu

Mürver Ağacı Dutu

Bu Harry Potterimsi meyveler tamamen olgunlaşmış bir biçimde yapraksız, dalsız, tohumsuz ve köksüz bir şekilde tüketilmelidir. Çok kısa bir süre içerisinde bunları sindirmek siyanür zehirlenmesi yaşayabileceğini anlamına gelmektedir.

Sannakji

Sannakji

Bu çiğ Kore yemeğini ekstra susam yağı ile deli gibi çiğneyerek yemenizi tavsiye ederim. Unutmayın ki, bunlar canlı olarak servis edilmektedir. Eğer mücadele ederler ve içinizden size tutunurlarsa, boğulma ihtimaliniz bulunmaktadır! Ama dostum, bu anlatılacak iyi bir hikâye de veriyor.

 

Facebook Yorum

X