Havuçlar Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 5 Şey

Havuçlar Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 5 Şey

Havuçlar Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 5 Şey

Evet, ekili havuçların genellikle mor renkli olduğu doğrudur ve söylemek gerekir ki “Havuçlar Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 5 Şey” makalemize bunların niçin böyle olduğunu göstermek için küçük bir tarih bilgisi ile başlayacağız:

  1. Havuçlar siyasi nedenlerden dolayı turuncudur.

mor havuç

17.yüzyıldan önce sarı, beyaz ve mor havuçların yaklaşık bir bin yıllık geçmişi bulunuyordu. 17. yüzyılda Hollandalı havuç yetiştiricilerinin, Hollanda’nın bağımsızlık mücadelesi için önemli isimlerden biri olan William Orange’ı (Orange İngilizce turuncu demektir) anmak için turuncu havuçlar ektiği iddia ediliyor. (Not: bazıları bunu onaylamak için hiçbir belgelenmiş kayıt olmadığını iddia etmektedir ama daha önceleri çeşitli renklerde havuçlar olduğu ise mutlak bir doğrudur)

  1. Havuçlar ilk olarak bir gıda olarak değil ilaç için büyütülmüştür.

ilk olarak havuçlar ilaç olarak kullanıldı

Eh, haber dostum?

Bunun nedenini görmek aslında kolaydır. Havuçlar beta karoten (sağlıklı cildinizin korunmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidan), alkali elementler (kanınızı arındırır ve yeniler) ve potasyum açısından zengindir. Ayrıca birçok özelliğinin yanı sıra diş çürümesinde mücadeleye ve sindirime yardımcı olur. Yaşasın havuçlar!

  1. Ortalama bir insan yılda yaklaşık 5,5 kilo havuç tüketir.

 

yılda ortalama ne kadar havuç tüketiliyor

5,5 kilo ortalama bir bowling topundan çok az daha ağırdır.

Eğer hesaplamasını yaparsanız (aslında yapmanıza gerek yok çünkü biz çoktan yaptık) ortalama bir insan hayatı boyunca 10,866 havuç tüketmektedir. Gösteriş yapmaya kalkıp 10,867 havuç yemeye kalkmayın ve diğer sebzelere de biraz sevgi gösterin.

  1. Havuçlar ticari amaçlarla konserve edilen ilk sebzelerdir.

ilk ticari konserve havuç konservesidir

1810 yılında Peter Durand adındaki bir İngiliz gıdaları saklamak için “kalay ya da diğer metallerin veya uygun malzemelerin içerisinde…” şeklinde gıdaları saklamak için fikir patentini aldı. Durand’ın konsepti tenekelerden kaplar yaratmaktı – ki sonucunda (havuç gibi) gıdaları içerlerinde saklamak için kullanıldılar.

  1. Vahşi tavşanlar havuç yemezler.

vahşi tavşanlar havuç yemekler

Ben sadece salata alacağım.

En azından yememeliler. Havuçların şeker oranı yüksektir ve tavşanlar doğaları gereği kök sebzeler ve meyveler yemezler. Tavşanların beslenme alışkanlıkları genellikle başta saman, çim ve bazı yapraklı yeşilliklerdir. Tavşanlar ve havuçlar arasındaki ilişki muhtemelen çizgi film karakteri olan Bugs Bunny’den gelmektedir. Hani şu konuşan tavşan…

Facebook Yorum

X