Kış Boyunca Cildinizi Parlatmaya Yardımcı Olacak 9 Besin

Kış Boyunca Cildinizi Parlatmaya Yardımcı Olacak 9 Besin

“Cildinize o parlak boya görünümünü verin!”

Sonbahar tüm etkisiyle sürüyor ve kış ise kapıda. Günler giderek soğumaya başlarken hava da kurudu. Pembe yanaklar veya atkılar içerisine gömülmek çok şirin de görünse soğuk hava cildinizin üzerinde yıpratıcı etkiye sahiptir.
Elbette nemlendiriciler ve dudak kremleri çatlayan cildiniz veya dudaklarınıza yardım edebilir ama en büyük organınıza tamamen yardımcı olabilecek bazı şeyleri de tüketebilirsiniz.
İşte cilt koruyucu besinleri içeren dokuz gıda. Besin maddeleri ve yağ asitleri çok sıkı giyinilen bu aylarda cildinizin yumuşaması, sıkılaşması ve genellikle yüzünüze ışıltı katması açısından bir hayli yardımcıdırlar.

1. Nar

Narlar sadece mevsimlik normal bir meyve değildir aynı zamanda cildiniz için de harika meyvelerdir.

Onlar sanki müthişliğin boncukları gibidirler.
Narlar sadece mevsimlik normal bir meyve değildir aynı zamanda cildiniz için de harika meyvelerdir. İçerdiği C vitamini ile kolajen oluşumuna yardımcı olur ve bu sayede elajik asit olarak bilinen antioksidan kolajen parçalanmasını azaltırken ve cildinizin güneşten hasar görmesini önlemeye yardımcı olur.

2. Avokado

Cildinizi hissetmek istediğiniz kadar yumuşak görünüyor.

Cildinizi hissetmek istediğiniz kadar yumuşak görünüyor.
Sağlıklı bir cilt için gerekli olan bazı içerikler vardır ve avokadolar bunların bir dizisini içermektedir. Bunlar cildinizin elastikiyetini arttırmak için kolajen üretmeye yardımcı C vitamini, serbest radikaller ve oleik asit tarafından zarar görmeyi engellemek için E vitamini, cildinizi nemlendiren ve kızarıklığı azaltan bir çeşit tekli doymamış yağ türüdür.

3. Yeşil Çay

yesil-cay

Tüm farklı çeşitleriyle büyüleyici ve güzel bir içecek.
Yeşil çay antioksidan doludur. Antioksidanlar, oksidasyon yolu ile oksijen yüklü parçacıklara saldıran serbest radikalleri öldürmektedir.
EGCG, cildinizin pürüzsüz ve elastik olması için çalışırken kan akışını arttırarak cildinizin güzel görünmesini sağlayan bir polifenoldür.

4. Zeytinyağı

zeytinyagi

Tek seferde bir dilim bandırılmış ekmekle serbest radikalleri öldürün.
Zeytinyağındaki yağın büyük çoğunluğunun tekli doymamış yağ olduğunu bildiğinizde, bunun cildinizi nemlendirmek için de harika olduğunu bilirsiniz. Ayrıca serbest radikalleri öldüren bir antioksidan olan polifenol doludur.

5. Yulaf

yulaf

Eğer yerseniz sizin için iyidir, eğer tüm vücudunuza uygularsanız da sizin için iyidir. Her durumda kazan – kazan.
Her ne kadar yulaf harici olarak kullanıldığında harika da olsa, yemenin de faydaları vardır. Yulaf cilt sağlığına yardımcı olan antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip B vitamini ve selenyum gibi besinlerle doludur.

6. Havuç

havuc

Güneş tüm bu A vitaminin ardına geçemez.
Elbette A vitaminini başka bir yerden alabilirsiniz ama havuçlar, vücudunuzun kendi hasarlı dokularını onarması ve kendisini güneş UV ışınlarına karşı koruması için A vitaminine çevirdiği beta kolajen doludur. Karotenoidler ayrıca yüzünüz için sıcak bir gülümseme de sağlayacaktır.

7. Somon

somon

Kaçmak mı istiyorsunuz? Suşi diyetine başlayın!
DHA açısından zengin balık, somon ve uskumruda bulunan anti-inflamatuar özelliğine sahip omega-3 sayesinde sivilceleri kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca hücreleri hasardan koruyan ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatan selenyum olarak da bilinen bir mineral içerirler.

8. Ceviz

ceviz

Ve eğer onları kırarsanız bu egzersiz olarak da sayılmaktadır!
Eğer şu ana kadar hala farkında değilseniz omega-3 yağ asitlerinin cildinize iyi geldiğini size söylemek isteriz ve cevizler bunlardan yeterli miktarda içeren tek kabuklu yemiştirler. Cevizlerde bulunan omega-3’ler cilt iltihaplanmasını azaltarak cildinizi nemli tutmanıza da yardımcı olur.

9. Su

su

Siz de o kutsal “ahhh” müziğini duyuyor musunuz?
Her ne kadar herhangi bir vitamin, antioksidan veya yağ asitleri içermese de, yeteri kadar su almış bir yüzün pürüzsüz, dolgun ve daha az kırışıklığa sahip olması çok daha olasıdır.

Facebook Yorum

X