Lezzetli 6 Süt Ürünü Hakkında Bilinmeyenler

Lezzetli 6  Süt Ürünü Hakkında Bilinmeyenler

Süte benziyor. Tadı süt gibi ama gerçekten süt mü?

Süt artık eskisi gibi değil. Hala aynı isme sahip olabilir ama bugünlerde %2 oranındaki ürünlerin birçoğu kesinlikle süt ürünlerinden yapılmamaktadır.Kenevir sütü, kaju sütü veya pirinç sütü gibi pek çok seçenekle, “Bu gerçekte ne? Ve sağlıklı mı yoksa başka bir pazarlama hilesi daha mı?” diye sorgulamalıyız.Los Angeles’ın ünlü beslenme uzmanı Shira Lenchewski ile konuştuk ve 6 farklı bitki bazlı süt alternatiflerinin nasıl yapıldığını açıklamaya çalıştık ve diyet / beslenme planlarında nasıl bir yerleri olduğunu öğrendik.

  1. Fındık Sütü – Kaju, Badem, Avustralya Fındığı, Fındık

Fındık Sütü - Kaju, Badem, Avustralya Fındığı, Fındık

Eğer harcayacak 12 saatiniz varsa bunu evde yapabilirsiniz.

Büyük ihtimalle Silk veya Almond Breeze reklamlarını bir yerlerde görmüşsünüzdür. Bunlar için fındıklar 8-12 saat boyunca suda ıslatılır, karıştırıcıda karıştırılır ve ardından büyük bir tülbent, ince bir elek süzgeç veya özel bir fındık sütü kabı aracılığıyla sıvı elde etmek için sıkılırlar.

İyi Gelir: Düşük kalorili ve düşük karbonhidrat/düşük şekerli diyetler için iyidir. Eğer protein kısıtlayıcı bir diyet veya kilo verdirici bir diyet yapıyorsanız bunlar size iyi gelecektir çünkü içerlerinde çok fazla miktarda protein bulunmamaktadır. Bunlar ayrıca smootieler içerisinde de harikadırlar.

Pro İpucu: Dr. Lenchewski, “Fındık sütünü bir süt ikamesi olarak görmüyorum çünkü bir şekilde suludurlar ve düşük proteine sahiptirler ama smootie açısından daha iyidirler” diyor.

  1. Hindistancevizi Sütü

Hindistancevizi Sütü

Nefis yağlı süt için harika bir ikamedir.

Harmanlanmış Hindistan cevizi suyu ve Hindistan cevizi etinden (yaklaşık olarak 1’e 1 oran) yapılmaktadır ve sadece besinlerden ötürü değil aynı zamanda sağlıklı yağları olduğundan ötürü de gerçek süte en yakın olan besindir. Orta zincirli trigliseridler (MCT) yakım için kolayca çözülürler. Ayrıca, diğer sütlerin aksine bu sizi tok tutacaktır.

İyi Gelir: Hindistan cevizi birçok paleo diyette de kullanılmıştır. Biraz karbonhidrata sahiptir ama sağlıklı yağlara sahip ama düşük karbonhidrat / kalori içeren bir içecek oluşturmak için fındık sütü ile karıştırılabilinir.

Pro Tip: Hindistan cevizi sürü kremalı çorba ve köriler pişirmek için harikadır.

  1. Pirinç Sütü

Pirinç Sütü

Tatlı bir sütümsü terapidir.

Pirinç sütü, hiçbir katı parça bırakılmaksınız işlenmiş pirincin pişirilmesi ve filtrelenmiş suyun harmanlanmış ince bir karışımıdır.

İyi Gelir: Yüksek şeker ve karbonhidrat arayan profesyonel atletler için harikadır. Herhangi bir süt veya ikamesine kıyasla en fazla karbonhidrata sahip olan türdür. Kaslarınızın ihtiyaç duyduğu glikojen telafisi için karbonhidratları sisteminize dâhil etmek için çalışmadan önce veya sonra içebilirsiniz.

Pro İpucu: Temelde pirincin sıvılaştırılmış halidir. Eğer düşük karbonhidrat almanız gerekiyorsa uzak durun. Ayrıca eğer bir market markasından satın alıyorsanız içerisindeki maddeleri tekrar ve tekrar kontrol ediniz çünkü makul derecede besleyici olması için birçok katkı maddesi eklenmektedir.

  1. Kenevir Sütü

Kenevir Sütü

Kenevir size hayatı hapis etmek zorunda değildir ayrıca içinizi de güzelleştirebilir.

Kabuklu kenevir tohumları (ayrıca kenevir kalpleri olarak da bilinir) veya kenevir protein tozu ile yapılmaktadır. Kenevir kalpleri su ile karıştırılarak yapılır. Bazı insanlar kenevir tohumu sütünü süzmemeyi tercih eder ve tohumları öğüterek veya toz olarak kullanırlar.

İyi Gelir: Düşük karbonhidratlı diyetler veya veganlar için iyidir. Ayrıca ağaç fındıklarına karşı alerjisi olan insanlar için harikadır.

Pro İpucu: Kenevir sütünün güçlü bir aroması olduğundan dolayı fındık sütü ile karıştırılmak için harika bir içecektir. Doğal gıda girişimcisi Diana Stobo Ham Çikolata veya Yaban Vanilya çantalarında toz kenevir – kaju sütü satmaktadır.

  1. Yulaf Sütü

Yulaf Sütü

Islatın, durulayın, karıştırın ve süzün!

Yulaf sütü bir gecede 30 dakikalığına ıslatılan yulaflardan yapılmaktadır. Islatılan yulaflar kurutulur ve ardından filtrelenmiş su eklenir. Ardından, her şey karıştırılır (sadece orta inceliktekiler macun olmayacak şekilde karıştırılır) ve süzülür. Dükkânlarda satılan bazı markalarda koyulaştırıcı maddeler bulunmaktadır fakat evinizde kendiniz yapacaksanız genellikle eklemeniz gereken diğer maddeler vanilya özü ve belki de biraz doğal tatlandırıcıdır.

İyi Gelir: Diğer süt ikamelerine kıyasla daha çok lif içerdiği için yulaf sütü kolesterol düşürmek ve kan şekerini kontrol altında tutmak için bir hayli yardımcı olabilir.

Pro İpucu: Eğer glütenden uzak durmaya çalışıyorsanız bir dahaki sefere markete uğradığınızda yulaf sütünden de uzak durunuz.

  1. Keten Sütü

Keten Sütü

Sadece H2O ile öğütün ve karıştırın: Kahve gibi ama süt.

İşte yapımı çok kolay olan bir tohum sütü daha. Sadece espresso için ideal olan süper ince keten tohumlarını öğütün ve su ile karıştırın. Birçok insan ayrıca biraz vanilya veya tatlandırmak için hurma da eklemektedir.

İyi Gelir: Fıstığa alerjisi, glüten hassasiyeti ve / veya laktoz intoleransı olan insanlar için iyidir.

Pro İpucu: Keten sütü yapımı için bir diğer popüler tarif ise soğuk preslenmiş keten tohumu yağına biraz su eklemektir. Üreticiler genellikle bunu daha uygun bir süt alternatifi yapmak için D vitamini gibi besinler ve tapyoka nişastası gibi kıvam arttırıcılar eklemektedir.

 

Facebook Yorum

X