Makarna Hakkında Bilmediğiniz 7 Gerçek

Makarna Hakkında Bilmediğiniz 7 Gerçek

Makarna Hakkında Bilmediğiniz 7 Gerçek

Yılda 270 ton makarna yalan söylüyor olamaz.

Makarna kültürlerimizin çok yaygın birer parçasıdır ve genellikle bunun hakkında da çok düşünmeyiz. Amerikalılar yılda 270 ton makarna tüketmektedir.

“Makarna” sözcüğü, ana maddeler olan un ve su karıştırıldıktan sonra ortaya çıkan ürünü göstermektedir.

Çok şaşırtıcıdır ki bizim en çok sevdiğimiz basit karbonhidrat depomuzun 400’den fazla türevi vardır ve hepsinin de kendine ait sosları bulunmaktadır. Artık kulağa çok da basit gelmiyor değil mi?

Ve sadece bir spagettinin ucu kadar olabilecek bazı bilinmeyenleri sizlerle paylaşıyor olacağız. İşte büyük ihtimalle daha önceden bilmediğiniz makarna ile ilgili yedi farklı gerçek.

  1. Makarna papalığa ait bir derece gerektirmişti.

Makarna papalığa ait bir derece gerektirmişti

 

Bugünlerde Papa’nın pastadan daha önemli uğraşması gereken daha büyük konuları var.

13 yüzyılda makarna loncaları ve fırıncıları makarna üretme hakkı için kavga ediyorlardır. Papa gerginliği azaltmak ve çözmek için bu konuya el attı ve bir noktada yasadışı makarna yapımı para cezası veya daha kötüsü olan kırbaçlanma ile cezalandırdı. Sorun sonunda 1641 yılında çözüldü, papalık makarna dükkânlarının birbirinden en az 200 metre uzakta olma koşulu ile açılmalarına izin verdi.

  1. Kraft, Thomas Jefferson’a bir özür borçlu

Makarna ve peynir kombinasyonu.

Makarna ve peynir kombinasyonu.

Thomas Jefferson Fransa büyükelçisi olarak görev yaparken parmesan peynirli makarnanın büyük bir hayranı oldu. Hatta Napoli’de bir makarna kalıbı satın alarak evi Monticello’ya bile gönderdi.

Bu esnada Amerika’ya makarna ve peynir kombinasyonunu tanıtırken aynı zamanda bu yemeğin Amerika’da popüler olmasını da sağladı ve hatta 1802 yılında Beyaz Saray’da akşam yemeği olarak servis etti.

  1. Amerikalılar makarnalarına taparlar

Ve çocuklarda onlarla oynamaya bayılır

Ve çocuklarda onlarla oynamaya bayılır.

Amerikalılar çok fazla makarna tüketirler. Peki, ne kadar? Her yıl 200 ton makarna üretmelerine karşın bir yılda 250 tondan daha fazla makarna tüketmektedirler. Daha fazlasına ihtiyaç var mı? Her bir Amerikalı bu üründen yıllık 9 kilo tüketmektedir (İtalya kişi başı 27 kilo ile birinci sıradadır).

  1. Kilometrelerce uzunlukta makarna üretildi.

Kilometrelerce uzunlukta makarna üretildi

Bas ve tekrarla. Ve tekrarla. Ve tekrarla.

Makarna için Guinness Dünya Rekoru sahibi ödülü Japonya’daki Lawson’un Makarna Restoranına gidiyor! 2010 yılının Ekim ayında 2.35 mil (yaklaşık 3,78 km) pişirilmiş makarna ürettiler.

Bu makarnanın Kaliforniya Garden Grove’dan Buca di Beppo’nun ürettiği dünyanın en büyük kabına sığıp, sığmayacağını çok merak ediyorum, kap toplamda 6,2 ton ağırlığındaydı.

  1. Bu gönderi çok makarna.

Havalı gibi ama yemek ile ilgili.

İngilizce pasta anlamına gelen macaroni 18. yüzyıl İngiltere’sinde çok popüler olan bir şeyi anlatmak için kullanılan bir terimdi. Aynı zamanda solmuş saçları ve kötü giyimli olan erkekleri aşağılamak için kullanılan bir terimdi.

  1. Makarna eski. Marinara soslu makarna ise yeni.

Eskisi popülaritesini kaybetti, yenisi daha popüler.

Çinliler yaklaşık olarak milattan önce 5 bin yılından beri makarna yiyorlar. Her ne kadar Marco Polo 13 . yüzyılda İtalya’ya makarnayı getiren kişi olarak bilinseler de 9. yüzyılda Araplar ara sıra makarnayı zaten tanıtmıştır.

İspanyol fatihlerin 16. yüzyılda domatesi Avrupa’ya tekrar getirmesiyle birlikte artık domatesler Yeni Dünya meyvelerindendir. Ama onlar 17. yüzyılın sonralarına kadar domatesleri makarna yemeklerinde kullanmayı düşünmemişlerdir.

  1. Makarna’nın son 3 harfi çok fazla şey anlatmaktadır.

Makarna'nın son 3 harfi çok fazla şey anlatmaktadır.

Size makarnanın A, B, C’sini öğretir.

Bazı makarna türleri büyüktür bazıları ise küçük. Bazıları makarna çeşitlerinin kalınlığına göre tercihte bulunur. Peki, hangisinin, hangisi olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Eğer bir şey “ini” veya “ine” ile bitiyorsa örneğin; linguine veya tortellini bu durumda küçük veya ince olma eğilimi gösterir. Ama bir makarna türünün sonu rigatoni gibi “oni” ile bitiyorsa, bu makarna büyük ve kalındır.

 

 

Facebook Yorum

X