Muzlar Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 7 Şey

Muzlar Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 7 Şey

Muzlar Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 7 Şey Eğer biri muz dendiğinde aklınıza ilk gelen şey nedir derse birçoğunuz büyük ihtimalle aşağıdaki şu yanıtları verecektir; tatları güzel, smoothielerde çok lezzetliler, bir seferinde Gwen Stefani şarkısında sürekli olarak tekrarlanıyordu. Bu iyi bir başlangıç ama bunun çok daha fazlası da var. İşte muzlar hakkında daha önceden bilmiyor olabileceğiniz yedi şey.

 1. Muzlar kendileri için bir çeşit süper kahraman gücüne sahiptirler.

Muzlar kendileri için bir çeşit süper kahraman gücüne sahiptirler O bir kuş. O bir uçak. O… Tamam, muzlar aslında bir Süpermen veya Harika Kadın değiller ama aşağıda muzların sahip olduğu bazı “süper güçleri” bulacaksınız:

 • Muzlardaki potasyum sizi daha uyanık bir halde tutabilir. Bir sınavdan veya büyük bir toplantıdan önce yenmesi harika bir zamanlama olacaktır.
 • Muz kabuğunun içini sivrisinek veya zehirli bir ısırığın üzerine sürmek onu yatıştıracak ve kaşıntı oluşmasını engelleyecektir.
 • Hiçbir sivrisinek ısırığı yok mu? Muz kabuğunun içini ayakkabılarınızı hızlıca parlatmak için kuru bir bez parçası ile deri ayakkabılarınızın üzerine sürebilirsiniz.
 • Muzlar ayrıca vücut ısısının düşürülmesine ve siğillerin kaybolmasına yardımcı olur. Henüz x-ışını özelliği olup, olmadığı hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı.
 1. Muz yemek sizi neşelendirebilir.

Muz yemek sizi neşelendirebilir. Mu-mu-mu-mu-mu-mu-muz! Muzlar bedeninizin serotonin dönüştürmesine yardımcı olan triptofan içermektedir. Serotonin ise sizi mutlu eden ve depresyonla savaşan doğal bir kimyasaldır. Buna ek olarak muzlar kalp hastalığı risklerini azaltır, kan basıncını düşürür ve sizi kramplardan korur. Size daha mutlu insan yapabilmek için her şeyi yapabilirler. Teşekkürler, muz!

 1. Muzlar Walmart’ta en çok satan üründür.

Muzlar Walmart'ta en çok satan üründür Sadece en çok satan meyve değil, aynı zamanda en çok satan ürün. Ocak 2015 itibariyle muz birkaç yıldır aktif olan Walmart’da en çok satan ürün olma özelliğini korumaya devam ediyor. Walmart yıllık 405 milyar doların üzerinde satış yapmaktadır ve her hafta 200 milyonun üzerinde müşterisi olur. Walmart’ın yıllık 1 milyon ton muz sattığı açıklanmıştır. Al sana tuvalet kâğıdı.

 1. Muzlar radyoaktiftir.

Muzlar radyoaktiftir Başka neyin radyoaktif olduğunu biliyor musunuz? Sizin kendi bedeniniz. Evet, muzlar aslında biraz radyoaktiftir çünkü potasyum ve potasyum bozunmaları içermektedir. Ama radyasyonun seviyesi inanılmaz derecede azdır ki hiç endişelenmenizi gerektirmez.

 1. Muzlar ağaçlarda yetişmezler.

Muzlar ağaçlarda yetişmezler Ağaçların hemen dibinde büyürler, sizi kandırdık. Muzlar yerüstünde büyüyen bir kök yapıda yetişmektedir. Saplar çok sağlamdır ve ağaca benzerler ama hiçbir odunsu dokuya sahip de değildirler. Muzların büyüdüğü bitkiler aslında ot olarak sınıflandırılmaktadır (dünyanın en büyük otları) ve nilüfer ve palmiyelerle aynı aile içerisinde sayılırlar. Teknik olarak muz meyvesi ağacın taneleridir (her ne kadar tane gibi görünmese de).

 1. Amerikalılar her yıl kişi başı 28 kilo muz tüketmektedir.

Amerikalılar her yıl kişi başı 28 kilo muz tüketmektedir Ve muzları yemedikleri zamanlarda bazı Amerikalılar muzları kafalarının üzerine koymayı çok severler. Bu çok fazla muz demektir. Aslında Amerikalılar muzu, elma ve portakalın toplamı kadar tüketilmektedir (bir karşılaştırmaya göre Amerikalılar yılda 15 kilo elma tüketmektedir). Mevcut istatistikler göstermektedir ki, hanelerin %96’sından fazlası en az ayda bir muz satın almaktadır. Bunun bir açıklaması ise muzlar sadece lezzetli değildir ayrıca muzlar süpermarketlerde satın alınabilecek en uygun meyvelerden biridir. Muzlar aslında 1980’li yıllara kıyasla günümüzde çok ucuzdurlar.

 1. Geçen sene bir adam elinde sadece bir muz ile bir dükkân soymuştur.

bir adam elinde sadece bir muz ile bir dükkân soymuştur “Zaman ayrılma vakti.” Geçen Eylül ayında bir adam elinde sadece bir muz ile Philadelphia’da bir marketi soydu ve bisikletiyle kaçtı. Kamera kayıtları adamın tezgâhtan cebine bir muz koyduğunu ve muzu da silah gibi gösterdiğini göstermiştir. Ne yazık ki adam kaçmayı başarabildi ama kaçarken bir muz kabuğuna basıp, düşerek yakalanması çok hoş bir adalet olurdu.

Facebook Yorum

X