Nutella Hakkında Bilmediğiniz 7 Zengin Kremalı Şey

Nutella Hakkında Bilmediğiniz 7 Zengin Kremalı Şey

Herkes şekerlemenin kraliçesi için çok yaşa desin!
Nutella kutsanmış bir umut verici, sıkıcılığın tatlı kurtarıcısı, kesinlikle her şey için muhteşem bir eştir.
Naif bir genç olarak fıstık ezmesi ve çikolata arzu edersiniz ama damak tadınız gelişmeye başladıkça bir sonraki evrimsel adıma geçmek istersiniz. Sonunda herkes o harika, koyu kıvamlı, fındıklı sürülebilinir bir görkeme sahip olan Nutella tüketmeye başlar.Haydi, Nutella’yı tüm dünyada saplantılı derecede sevilen nedenler hakkında biraz konuşalım.

1. Napolyon ve Hitler, Nutella’nın Bir Numara Olmasının Nedeni Olabilir

Ahh, teşekkürler?
19. yüzyılın başlarında Napolyon, Fransız İmparatorluğuna zafer kazandırmak için İngiliz ticaretini sekmeye uğratmak istedi ve bunun içinde elinden geldiğince çabaladı. Bu abluka sonucunda olan şey ise Avrupa ülkelerinde çikolatanın maliyetinin tavan yapmasıydı.
İtalyan çikolata üreticileri malzemelerini çoğaltmak için çikolataların içerisine doğranmış fındık eklemek gibi kurnazca bir yol buldular ve buna yeni Gianduja karışımı adını verdiler.

Ona ne dediğiniz hiç umurumda değil. Onu bulacağım ve hepsini yiyeceğim.
İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra savaş nedeniyle bir kez daha çikolata fiyatları tavan yaptı. Pietro Ferrero adında bir İtalyan basta üreticisi kendisinden önceki İtalyan pasta üreticilerinden ilham aldı ve dilimlenebilen ve dağıtılabilinen gianduja pastasını üretti.
Ardından 1964 yılında en sonunda çok sevilen bu karışım Nutella olarak adlandırıldı. Nutella İngilizce fındık anlamına gelen “nut” ve tatlı için Latince son ek olan “ella” kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu.

2. Nutella Soygunu ve Nutella Skandalı Yaşanmıştır

2013 yılının Nisan ayında Alman hırsızlar park edilmiş bir kamyondan kabaca yirmi bin dolar değerinde 5,5 metrik ton (veya 5,5 tondan daha fazla) Nutella çaldılar. Daha önceki soygunlarında ise hırsızlar bir kamyon dolusu Red Bull ve kahve çalmışlardır. Çok açık görünüyor ki, hırsızlar kendilerine enerji verebilecek bir şeyler arıyorlardı.
Bu soygun Columbia Üniversitesinin haftalık olarak Nutella’ya beş bin dolar harcadığı bilgisinin sızdırıldığı “Nutellagate” olarak bilinen olaydan birkaç hafta sonra oldu. Bu rakam çok garip karşılanmıştı çünkü öğrenciler günlük olarak 100 kilo civarında Nutella tüketiyorlardı. Toplamdaki bu miktar sadece bir atıştırma olmaktan çıkmıştı. Öğrenciler Nutella’yı çalarak, onu çorba kaplarında yatakhanelerine sinsince götürüyorlardı.
Artık bir kıyamet günü olduğunda yeni para kurunun ne olacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.

3. Çocuğunuza Nutella İsmini Koyamazsınız

Çocuğunuza Nutella İsmini Koyamazsınız

Belki çocuğunuzun adını onun yerine bu koyun?
Geçen sene Valenciennes, Fransa’da evli bir çift çocuklarının adını Nutella koyarak garip bir işe kalkıştılar ama kayıt memurunun mahkemeye bilgi vermesi üzerine çift mahkemeden bu ismin çocuğun çıkarlarına aykırı olabileceği için değiştirilme talebi aldılar.
Aile, Nutella ismini alay nedeni ve çocuk üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceği sebebiyle çocuklarına yeni bir isim seçmek zorunda kaldı. Aile bunun yerine çocuklarına daha uygun bir isim olan Fraisine ismini seçti.

4. Kenevirli Nutella Gibi Bir Şey de Var

Bir daha asla ayık olmamaya hazırlanın.
Bu her ne kadar haşhaşlı kekin popülaritesi göz önüne alındığında çok şaşırtıcı görünmese de yine de biraz heyecanlandırıcı bir şey. Kaliforniya’da tıbbi kenevir mağazası olan Organicares adındaki bir firma Nugtella olarak adlandırılan ve içinde uyuşturucu ürün bulunan bir karışım hazırladı. Bu büyük ihtimalle kafası güzel olanlar için destansı bir karışım çünkü kim çikolata ve fındık istemez ki? Her ne kadar kısır bir döngü gibi görünse de sadece olacakları izleyip, görmek gerekiyor.

5. Nutella Dünyanın Fındık Arzının %25’ini Kullanmaktadır

Nutella Dünyanın Fındık Arzının %25'ini Kullanmaktadır

Evet, onlar harika ama bir Nutella fıçısı içinde daha güzel olabiliyorlar.
Matematiğini yaparsak ihtiyaç duyulan fındığın böylesine büyük miktarda olması pek de ilginç görünmüyor. 13 onsluk bir Nutella kavanozunda en az 50 fındık bulunmaktadır ve her yıl 180 milyon kilogram Nutella satılmaktadır. Nutella’nın üreticisi olan Ferrero Grubu dünyadaki fındık arzının dörtte birini satın alarak kolayca dünyanın en büyük fındık tüketicisi olmaktadır.

6. Kinder Yumurtaları, Ferrero Rocher ve Hatta Kit Katların Hepsi Nutella’nın Üreticisi Tarafından Üretilmektedir

Kinder Yumurtaları, Ferrero Rocher ve Hatta Kit Katların Hepsi Nutella'nın Üreticisi Tarafından Üretilmektedir

Hmm, bu harfler bir yerden tanıdık geliyor.
Ferrero tüm bu harika ve kimi zaman yasaklanan kreasyonların üreticisidir. İnsan niçin hala Nutella tadında kit kat yapmadıklarını veya Nutella kavanozlarının içerisine küçük oyuncaklar (daha hızlı yemek için teşvik edici şeyler) koymadıklarını merak ediyor.

7. 75 Ülke Arasında Her 2,5 Saniyede Bir Nutella Kavanozu Satılmaktadır

75 Ülke Arasında Her 2,5 Saniyede Bir Nutella Kavanozu Satılmaktadır

Ama bunun için bizi suçlayamazsınız?
Her 8 saniyede bir bebek doğmaktadır. Bir yıl içerisinde satılan Nutella sayısı 1000 futbol sahasını doldurmaya yeterli bir miktardır. Ayrıca 2013 yılında üretilen Nutella miktarı ile dünyayı 1,4 kez çevreleyebilirsiniz. Tüm dünya nüfusu olarak Nutella’yı işte bu kadar seviyoruz.

Facebook Yorum

X