Sadece İçinizi Değil Kalbinizide Isıtıcak 10 Enfes Çorba Tarifi

Sadece İçinizi Değil Kalbinizide Isıtıcak 10 Enfes Çorba Tarifi

Soğuk kış günlerinde içimiz kadar kalplerimizi ısıtıcak bir birinden güzel 10 çorba tarifini denemenizi öneriyorum.

Önyargıları kıran çorba: Balık Çorbası

Her Zaman Buğulama Olmaz: Balık Çorbası

Balığımızı farklı bir tarifle değerlendirmeye var mıyız? O halde buyurun efendim. Bize hep öyle denirdi; “Iyy balık çorbası mı, hiç güzel değil!” Balık çorbasını yaptığımda anladım ki bunu diyenler kulaktan dolma laflar söylemişler, kendilerinin bunu yediğini hiç sanmıyorum. Yeselerdi anlarlardı beni. Bu nasıl bir çorba, ağza gelen o balıkları mı anlatsam tadını mı anlatsam bilemedim…  Bence ben anlatmayayım, siz yapın da önyargılarınızın üstüne bir çizgi daha çekin.

Balık Çorbası Tarifi

En terbiyeli çorba: Terbiyeli Sebze Çorbası

Kendinden Şifalı: Terbiyeli Sebze Çorbası

Terbiyeli yemek denince ne de çok latifesi yapılır değil mi? “Yemeğe bakıp terbiyeli ol diyeceğim şimdi!” gibi espriler havada uçuşur. Bu esprinin üstüne içiniz buz gibi oldu değil mi? O halde içimizi ısıtmaya ne dersiniz? Sıcacık, taptaze bir çorba… Sebze sevenlere çok güzel bir çorba tarifi hazırladık. Umarım beğenirsiniz.

Terbiyeli Sebze Çorbası Tarifi

Hep yemeğini mi yapacağız senin: Yeşil Mercimek Çorbası

Şifa Versin: Yeşil Mercimek Çorbası

Bilinen bir şey vardır ki; biz yeşilinden yemek, kırmızısından çorba yaparız senin. Fakat bizi yine şaşırttın mercimek. Yeşilinden de mi çorba yapmışlar senin? Ay ne güzel de görünüyor öyle! Hemen yapsak mı?

Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi

Küp küp çorba: Mantar Çorbası

Dumanı Üstünde: Mantar Çorbası

Evet isteğe göre türlü türlü doğranabilir ama ben mantar denince küp küp seviyorum ne yapayım… Tabi sizin damak tadınız ne ise ona göre şekillendirebilirsiniz.  Çorba ve mantar ikilisini sevenler bir de bunların birleştiğini duysa çok sevinirlerdi herhalde.

Kolay hazırlanıp, sofranızı ısıtacak bir tat geliyor: Mantar Çorbası Tarifi

Sevene mis gibi kokan çorba: Terbiyeli İşkembe Çorbası

Gece Kuşları İçin: Terbiyeli İşkembe Çorbası

Geceleri lokantaya oturan biri varsa, mutlaka bu çorbayı içiyordur. Gece çorbası koydum ben adını ama gündüzde yesek fena olmazdı hani. Şöyle bol sarımsaklı, bol acılı bir işkembe çorbası, sofraları süslese şimdi ne de güzel olurdu! Hele bir de terbiye eklersek bu çorbaya neler olurdu acaba, görelim mi?

Toksak bile adıyla acıktıracak çorba: Terbiyeli İşkembe Çorbası

Çorbam tel tel: Şehriye Çorbası Tarifi

Şehriye Çorbası

Çorba içmek için yaratılmışız resmen.  Ne de güzel biliriz inceliklerini… Kaşığını şöyle bir daldıracaksın çorbaya, içinden dumanları çıkacak aniden.  Aaa o da ne? Tel tel şeyler saklıymış bunun içinde. Ne de ahenkle dans ediyorlar çorbada…  Hemen dayanamayıp bir kaşık alınca, nasıl da hala dans etmeye devam ediyorlar ağzımda! Resmen “ye beni” diye bağırıyor adeta. Yiyeceğim seni canım çorba, merak etme sen!

Ye beni diye bağıran çorba: Şehriyeli Çorba Tarifi

Kalbimizi çalacak bir çorba: Tavuk Suyu Çorbası

İçinizi Isıtıcak : Tavuk Suyu Çorbası

Kalbimizi çaldın sen resmen. Her evde yapılırsın. Tavuğun her yerini değerlendiren biz, seni mi heba edeceğiz? Tabi ki de hayır! Suyun dökülür müymüş hiç senin! Hemen suyuna bir çorba yapalım da mutfağımız buram buram tavuk koksun. Mangalını yapsak bu kadar kokardın herhalde!

Tavuğun suyu dökülmez efendim dedirtecek çorba: Tavuk Suyu Çorbası Tarifi

Seveni, ağzının tadını biliyor olmalı: Brokoli Çorbası

Vitamin Deposu :Brokoli Çorbası

Brokoli sevmeyenler hemen otursun yerine. Öyle kaçmak yok! Bu çorba bir başka ama… Şuna baksanıza bir, nasıl da bürünmüş yeşile. Resmen, doğa kokuları buraya kadar geldi. Çiçeğe benzeyen bir şey kötü olabilir mi hiç? Ah benim vefalı çorbam! Nasıl da mide doyurucusun sen öyle, hakkını veriyorsun yani lezzetinin…

Yeşilimsi lezzet çorbası: Brokoli çorbası tarifi

Vazgeçemediğimiz çorba: Mercimek Çorbası

mercimek çorbası tarifi

Biz, Türk milleti olarak bu tada aşığız. Ne zaman aşık olduk bilmiyorum ama nasıl aşık olduğumuzu anlatayım size. O mercimekler, soğan, patates ve daha birçok lezzetle buluştular bir tencerede ve ilk görüşte birbirlerine aşık oldular. Birbirlerine bağlanıp süzüldüler sonra ve önümüze konuluverdiler. Bu aşka biz de ortak olmak istedik ve bir kaşık alınca, büyülendik.

Aşk büyüsü yapan çorba: Mercimek çorbası

Ağızları sulandıran çorba: Domates çorbası

domates çorbası tarifi

Evet, ağızları sulandırıyor ama bunu boşuna demiyorum. Çünkü gerçekten insanın aklına ekşi ve tatlı karışımı bir tat geldiği zaman, ağız sulanır. Bu da onlardan işte! Ekşi desek ekşi değil, tatlı desek tatlı değil. Daha kimse onu çözememişken siz çözmek ister misiniz bu sırrı? Nasıl mı? İçin ve görün bakalım.

Bilinmeyenli denklem çorbası: Domates çorbası tarifi

 

 

Facebook Yorum

X