Sarımsak Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Sarımsak Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Sarımsak Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Kokusu tadına ve yararlarına değer.

Muhtemelen yoğun, keskin ve havadaki cazip sarımsak kokusu herkes masaya gelene kadar eşsizdir. Ve bir kez tadı damağınıza ulaştıktan sonra artık o keskin ve yoğun kokuyu sevmeseniz bile anında unutursunuz.İnsanlar yaklaşık 7000 yıldır sarımsağı kullanmaktadır ve o zamandan bu yana kadar birçok şey öğrenmiştir. Ama işte sarımsak hakkında büyük ihtimalle bilmediğiniz yedi şey.

  1. Sarımsak Mısır Piramitlerinin Yapımına Yardımcı Olmuştur

Giza pyramids, cairo, egypt

Bir imparatorluk sarımsak (ve bira) ile kuruldu.Bira ve ekmeğin yanında piramitleri inşa eden Mısırlı işçilere çiğ sarımsak verilmekteydi. Söylentiye göre bu sarımsak onları hastalıklardan koruyor ve güçlerini yerinde tutuyordu. İşçiler tam isyan etmek üzereyken işleri mutlu etmek için Firavun onlara daha fazla sarımsak temin etmek zorunda kaldı.

  1. Sarımsak Doğal Bir Böcek Kovucudur

sivrisinek-dogal-bir-bocek-kovucudur

Hey Sivrisinek, burada istenmiyorsun.Hepimiz sarımsağın vampirleri uzak tuttuğunu duymuşuzdur ama bunun altında yatan sebep sarımsakların sivrisineklerin istenmedikleri yerlerde bulunmasını engelleme kabiliyetidir. Ya çok fazla sarımsak yiyebilirsiniz ya da doğal kovucu olarak reçetesiz satılan sarımsak losyonlarından satın alabilirsiniz.

Ve eğer bahçeniz yaprak bitkilerinin saldırısı altında ise biraz ezilmiş sarımsak ile suyu karıştırın ve karışımı bitkilerinizin üzerine sıkın.

  1. Paslanmaz Çelik Sarımsağın Kokusunu Durdurabilir

Paslanmaz Çelik Sarımsağın Kokusunu Durdurabilir

Daha iyi sonuçlar elde etmek için mutfak lavabosuna sürün.Eğer bir baş soyduysanız ve elleriniz sarımsak kokusuna teslim olduysa soğuk su altında ellerinizi paslanmak çeliğe sürün. Şimdi parmaklarınızı koklayın. Artık sarımsak kokmuyor olacaklardır.

  1. Rüzgârlı Şehir İsmini Sarımsağa Borçludur

CHICAGO Adını sarmısaktan almıştır

Şaka yapmıyoruz.Pizzalar ve Jeppson’s Malört mekânı ile tanınıyor olsa da Chicago ismi Lake Michigan’da yetişen yerli dilinde bir çeşit yabani sarımsak ismi olan chicagaoua’dan gelmektedir.

  1. Bazı İnsanlar Sarımsaktan Ölesiye Korkar

bazı insanlar sarmısaktan ölesiye korkar
Vampirler gibi sadece insanlar da.Eğer herhangi bir sebepten ötürü sarımsak fikri size tamamen korkunç geliyorsa sizde alliumfobi olabilir.

  1. Sarımsak Gatorade’den Önce Anlık Performans Arttırıcı Gıdaydı

Çünkü bilim!

Hem Yunan askerleri hem de olimpik sporcular maçlardan veya savaşlardan önce bol miktarda sarımsak tüketirlerdi. Bu sayede performanslarının artacağını ve hastalıklardan uzak kalacaklarını düşünmekteydiler.

  1. Çiğ Sarımsak En İyisi

çiğ sarımsak en iyisi

Sağlığınızın iyi olması için kötü bir nefesi kabul eder misiniz?Sarımsağın kan basıncını düşürme, kardiyovasküler hastalıklar ve bazı kanser olasılıklarını azalttığı bilinse de sarımsak bir kez pişirildikten sonra tüm bu yararlar kaybolur.İyileştirici özelliklerini koruyabilmek için sarımsağı ezdikten veya kıydıktan sonra yaklaşık on dakika boyunca dinlenmesine müsaade ediniz.

 

Facebook Yorum

X