Vanilya Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

Vanilya Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

Vanilya Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

“Vanilya” sözcüğünü hakaret olarak kullanmaktan vazgeçme zamanı.

Buradasınız! Harika. Hemen bu sayfayı geçmeyin. “Vanilya” sözcüğünün ne zaman sıkıcı ile eş değer olduğu hakkında bir bilgimiz yok ama büyük ihtimalle çok harika ve onsun bir hayat düşünemeyeceğiniz çikolata gibi güzel şeylerin oluşumunda bir katkısı olduğu zamanlarla ilgili değildir.

Bu yüzden bu karmaşık bileşen için kullanılan nüanslı aktarımı unutun ve vanilya hakkında bilmediğiniz yedi gerçeğe bir göz atalım.

  1. Safrandan sonra Vanilya Pazardaki en Pahalı İkinci Baharattır

Safrandan sonra Vanilya Pazardaki en Pahalı İkinci Baharattır

O altın bir sıvıdır!

Bu kadar yaygın bir madde olmasına rağmen hasadının en emek yoğun ürünlerden biri olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Doğada vanilya çiçekleri sadece 24 saatliğine açarlar ve Melipona arıları tarafından polenlenmeleri gerekmektedir aksi durumda hiçbir ürün vermeyecektir. Bu sebepten dolayı çoğu elle polenlenir ki bu da hiç kolay bir iş değildir.

  1. Vanilya bir Çiçektir

Vanilya bir Çiçektir

Kendinizi eğitin.

Daha özel olarak vanilya bir asma gibi büyüyen bir orkide türüdür. Orkide ailesinin tek yenilebilinir meyve veren bu türü yapraklı vanilyadan hasat edilir. Bu bitkilerde büyüyen kozalar olgunlaşmadan önce hasat edilir, sıcak su içerisinde demledir ve tek seferde aylar boyunca kuruması için serilirler.

  1. Örümcekler Vanilyanın Kokusuna Dayanamazlar

Örümcekler Vanilyanın Kokusuna Dayanamazlar

Hmm, üzgünüm, örümceklerin de hisleri var mı?

Votka veya sirkede korunmuş bir kâse vanilya tohumunu veya bahçenizden toplayacağınız vanilya özünü mutfak tezgâhına veya örümceleri gördüğünüz herhangi bir yere yerleştirin ve bu sayede örümcekleri uzak tutmuş olacaksınız.

  1. Thomas Jefferson Vanilyayı Amerika’ya Tanıdan Kişidir

Thomas Jefferson Vanilyayı Amerika'ya Tanıdan Kişidir

Dondurma senin üzerinde harika göründü Tom.

Makarna ve peynir kombinasyonu ve patates kızarmasından sonra Thomas Jefferson vanilyayı Amerika’ya tanıttı. Kendisi Fransa’da 1700’lerin sonunda Kral Louis XVI’e büyük elçiliği yaparken vanilyayı da Amerika’ya tanıtmış oldu.

  1. Her Vanilya Eşit Olarak Üretilmemektedir

Her Vanilya Eşit Olarak Üretilmemektedir

Fantezisin değil mi?

Herhangi bir dondurma satıcısına girin ve kesinlikle vanilya, vanilya tohumu ve Fransız vanilyası seçeneklerini göreceksinizdir. Ama tüm bunlar ne anlama geliyor? Düz vanilya sadece vanilya özünü (veya ikamesini) kullanırken, vanilya tohumu vanilya kozasından işlenmiş tahılları içerir ki bu da fiyatının niçin daha pahalı olduğunun bir göstergesidir. Fransız vanilyası ise öte yandan daha fazla krema içeriri ve sarımsı rengini yumurta sarısından alırken daha koyu bir kıvama sahiptir.

  1. Çikolata (Kakao) ve Vanilya Aynı Bölgeye Aittir

Çikolata (Kakao) ve Vanilya Aynı Bölgeye Aittir

Çikolata ve vanilya gerçektende birbirine aittir!

Günümüzde vanilyanın çoğu Madagaskar, Tahiti ve Meksika’da yetiştirilse de aslında diğer favori tatlı lezzeti olan ve kakao tohumlarından yapılan çikolata ile birlikte özü Amerika’ya (çoğunlukla Güney ve Orta Amerika) aittir.

  1. Vanilya Artık Dünyanın Dört Farklı Bölgesinde Yetiştirilmektedir

Vanilya Artık Dünyanın Dört Farklı Bölgesinde Yetiştirilmektedir

Gördünüz mü? Vanilya da egzotik olabilir!

Vanilya Meksika kökenli olabilir ama Madagaskar, daha önceden Île Bourbon olarak bilinen Réunion adası ile bitlikte şu anda en büyük üreticidir.

Meksika, Tahiti ile birlikte hala vanilya üretmektedir ve her bir bölgenin farklı ve belirgin tatları vardır.

  1. İspanyol Kâşif Hernán Cortés Avrupa’ya Her İki Lezzeti Tanıtan Kişi Olarak Bilinmektedir

Dinleyin eğer sıcak çikolatayı keşfetseydiniz sizin de büstünüzü yapardık.

Cortés 1519 yılında Aztekler ile bir araya geldiğinde İmparator Montezuma Cortés ve arkadaşlarına xocolatl adında bir içecek sundu. Bu içecek kakao, vanilya ve diğer bileşenleri içeren sıcak bir karışımdı ki bu içecek günümüzde sıcak çikolata olarak bildiğimiz içeceğin habercisiydi. İçecek o kadar güzeldi ki kendisi içindeki maddelerin tamamını Avrupa’ya da getirdi ve o zamanda bu yana ikili bir aşk ilişkisi içerisindedir.

 

Facebook Yorum

X