Yumurtalar Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Yumurtalar Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Yumurtalar Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey

Hayatın temelini oluşturmaktan daha fazlası olarak yumurtalar aynı zamanda sağlam bir kahvaltının da temelini de oluşturmaktadır. Kızarmış, karıştırılmış, löp olarak kırılmış veya kaynatılmış olsun, yumurtalar her şekilde yenilebilecek kıvamdadırlar.

Yumurtalar harika gıdalardır bu yüzden onların ne kadar şahane ve ne kadar karmaşık olduklarından ötürü bir adım geri atarak onları takdir etmek gerekmektedir.

İşte yumurtalar hakkında bilmiyor olabileceğiniz yedi şaşırtıcı gerçek.

  1. Dünyanın tamamı yumurtalarını dışarıda oda sıcaklığında muhafaza etmektedir.

Dünyanın tamamı yumurtalarını dışarıda oda sıcaklığında muhafaza etmektedir.

Amerikan ayrımcılığı.

Sadece Amerika ve bir avuç bazı diğer ülkeler yumurtaları buzdolabında muhafaza eder. Yumurtaları kaplayan doğal bir katman vardır ve herhangi bir şeyin içeri girmesine izin vermezler. Yumurtaların doğal olarak kirli olduğunu düşündüğümüzden dolayı onları hemen yıkarız. Bu durum yumurtayı kaplayan malzemenin yok olmasına neden olur ve bu yüzden de dolapta saklanmak zorunda kalır.

  1. Yumurtalar, uydular gibi bir dizi faktöre bağlı olarak derecelendirilir.

Yumurtalar, uydular gibi bir dizi faktöre bağlı olarak derecelendirilir

Bonus kredi.

Tüm yumurtalar AA, A veya B olarak sınıflandırılır. Bu durumda en üst seviyedeki ile sıradan yumurta arasında ne fark var? Doku, şekil, kalınlık ve hava hücre boyutu (iç ve dış kabuk membranlarının arasındaki hava boşluğu) gibi şeyler yumurtaların sınıflandırılmasında rol oynamaktadır.

  1. Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasında aslında hiçbir fark yoktur.

Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasında aslında hiçbir fark yoktur

Çılgınca önyargı.

Beyaz ve kahverengi yumurtalar nereden geliyor? Bu oldukça belirgin bir durumdur ama beyaz tavuklar beyaz yumurta, kahverengi tavuklar ise kahverengi yumurta yumurtlamaktadır. Artık kendinize bir tokat atmak için hazırsınız.

  1. Amerika’nın yumurta ile bir aşk ilişkisi vardır.

Amerika’nın yumurta ile bir aşk ilişkisi vardır.

Ölçek ekonomisi.

Amerika tek başına her yıl yaklaşık olarak 77 milyar yumurta veya kişi başı 250 yumurta tüketmektedir. Tesadüfen ortalama bir tavuk ise yılda 250 – 300 yumurta üretir. Bu herkesin kendi özel tavuğu alması gerektiği anlamına mı gelmektedir?

  1. Yumurtanın beslenme ile fırtınalı bir ilişkisi vardır.

Yumurtanın beslenme ile fırtınalı bir ilişkisi vardır.

Yaman hata.

Uzun bir süre yumurta obezitenin en büyük etkeni olarak bilindi. Yumurta kolesterol ve yağ oranı yüksek olduğundan sürekli olarak genişleyen bellerimiz için suçlandı (üzgünüm, kendimi tutamadım). Bugün ise evet yumurtanın kolesterol açısından yüksek değerlere sahip olduğunu biliyoruz ancak kalp rahatsızlığına yakalanma riskimizi arttırmamaktadır ve en kaliteli protein, sağlıklı yağlar ve antioksidanlarla dolu olarak bize hizmet etmektedir.

  1. Bir yumurtanın pişmiş veya pişmemiş olduğunu anlamak için çok basit bir yöntem vardır.

Bir yumurtanın pişmiş veya pişmemiş olduğunu anlamak için çok basit

Buna esir düşmeyin.

Bir haşlanmış bir yumurtayı, çiğ bir yumurtadan nasıl ayırırsınız? Döndürün! Eğer yumurta haşlanmış ise sorunsuzca dönecektir ama eğer yumurta çiğ ise dönerken etrafa doğru yalpalayacaktır.

  1. Bu hayal değil. Bazı yumurtalar diğerlerine göre daha kolay soyulur.

Bazı yumurtalar diğerlerine göre daha kolay soyulur

Usta bir soyucu olun.

Bazı yumurtaların çok çabasızca soyulduğunu ancak bazı yumurtaları soymanın ise tam bir başa bela olduğunu hiç fark ettiniz mi? Fark etmediğiniz şey ise yumurta ne kadar taze ise soymanın da bir o kadar zor olacağıdır. Yumurta bekledikçe yumurta ile kabuğu arasındaki hava hücreleri artmaya ve arada fark oluşturmaya başlar. Stressiz bir soyma için daha eski yumurtaları seçin.

 

Facebook Yorum

X